Ankara Adliyesi Taşınmaya Devam Ediyor !

Sıhhıye’deki Adalet Sarayı’nın yetersiz kaldığı gerekçesi ile daha önce icra daire ve mahkemeleri, devamında da iş, ticaret ve tüketici mahkemeleri kentin farklı semtlerindeki binalara taşınan Ankara Adliyesi, taşınmaya devam ediyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, adli tatil döneminde ceza mahkemelerinin ve hukuk mahkemelerinin de taşınacağı dile getirildi.

Buna göre asliye ceza mahkemeleri, Mamak İlçesi Tuzluçayır semtinde kiralanan bir apartmana taşınacak. Apartmanın bir kısmı halen konut olarak kullanıldığı ve apartman sakinleri ile anlaşma henüz sağlanamadığı için, mevcut evlerin salonları mahkeme salonu, mutfağı da mahkeme kalemi olarak hizmet verecek, geri kalan bölümlerde ise o konutta ikamet edenler yaşamaya devam edecek. Evlerin tuvaletleri ise ortak kullanılacak ancak mahkeme personeli ve ev sakinleri dışındaki kişilerden tuvalet kullanımı için ücret (küçük 1 TL, büyük 2 TL) alınacak. Ağır ceza mahkemeleri içinse, henüz bir mekan bulunamadığı ancak geçici bir süre Kızılay Metro İstasyonu içinde kiralanan dükkanlarda faaliyet verecekleri dile getirildi ve böylelikle, vatandaşların ağır ceza mahkemelerindeki duruşmalara daha kolay ulaşıp katılabileceği de vurgulandı.

Asliye hukuk ve aile mahkemeleri için ise, Çankaya Birlik Mahallesi’nde bulunan bir parkta çadırlar kurulacak. Bu konuda ilgili belediye ile anlaşmaya varıldığı, özellikle aile mahkemelerinde görülen boşanma davalarında parkın huzurlu ortamının taraflara olumlu katkı sunacağının düşünüldüğü ifade edildi. Sulh hukuk mahkemeleri ise, geçici bir süre her mahkeme hakiminin, eğer mahkeme hakiminin evi müsait değil ise kalem müdürünün evinde, mahkemeye tahsis edilecek en az iki odada faaliyet yürütecek. Ancak bu evlere duruşma için gelenler, duruşma sıraları gelene kadar evin bulunduğu apartmanın kapısında bekleyecek, eve girerken de kapıda ayakkabılarını çıkarıp terlik giyecek. Bu uygulamanın avukatları da kapsadığı ancak Ankara Barosu ile görüşmelerin sürdüğü ifade edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada bundan böyle Ankara Adliyesi’nin yalnızca savcılık birimleri tarafından kullanılacağı, boşta kalan bölümlerin ise AVM olarak hizmet vereceği ifade edildi. İlerleyen süreçlerde savcılık birimlerinin de taşınması ile adliyenin tamamının AVM olmasının ve böylelikle adalet teşkilatı tarafından ülke ve kent ekonomisine etkin bir katkı yapılmasının hedeflendiği de dile getirildi.

Kaynak; Guguk haber