Aladağ’ın faillerine 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemi

Adana’nın Aladağ ilçesinde 10’u öğrenci 12 kişinin öldüğü yurt yangınıyla ilgili aralarında yurt müdürünün de bulunduğu tutuklu 7 kişi hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Adana’nın Aladağ ilçesinde geçen yıl 10’u öğrenci 12 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı yurt yangınıyla ilgili aralarında yurt müdürünün de bulunduğu tutuklu 7 kişi hakkında TCK 85. maddesinin 2.fıkrası uyarınca “Taksirle öldürme” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istenen iddianame mahkemece kabul edildi. İlk duruşma 30 Mayıs’ta görülecek.

“Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma”

Cumhuriyet Savcısı, tutuklu yurt müdürü Cuma Ali Genç ile dernek görevlileri İsmail Uğur, Mahir Kılıç, Mahmut Deniz, Mustafa Öztaş, Ramazan Dede ve Ramazan Keleş hakkında TCK 85. maddesinin 2. fıkrası uyarınca “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçlarından iddianame hazırladı.

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, 7 kişi hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Öğrencilerin çalıştırılması iddianamede

Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı 24 sayfadan oluşan iddianamesini hazırladı. Bilirkişi raporuna da yer veren savcı, yangının eskiyen elektrik tesisatından çıktığını ve yurtta bulanan yangına elverişli malzemeler sayesinde hızla yayıldığını belirtti. Yangın söndürme ekipmanlarının olmadığını kaydeden savcı, ölümlerin meydana geldiği 2’nci katın tapu kaydında olmadığını ve çatıda kullanılan ahşabın yangının büyümesine sebep olduğuna dikkat çekti. Mağdurların da ifadelerinin yer aldığı iddianamede yurtta kalan öğrencilerin, yemek, bulaşık ve temizlik işlerini kendilerinin sırayla yaptığını söylediği belirtildi. Ayrıca yurdun denetlenmesini yapan Aladağ Kaymakamlığı’nda görevli 4 personelin de gerekli denetimi yapmadığı gerekçesiyle tali kusurlu olduğu ifade edildi.

İlk duruşma 30 Mayıs’ta

Savcı, şüphelilerin yurdun gerekli şartlarını sağlamadıkları gerekçesiyle asli kusurlu olduğuna dikkat çekerken tüm şüpheliler hakkında taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme iddianameyi kabul ederken davanın ilk duruşması 30 Mayıs’ta görülecek.

toplumsalhukuk