“AKP Yargısı” Göreve Başladı

Saray’da düzenlenen kura töreni ile ataması yapılan yargıç ve savcılar nezdinde birkez daha görüldü ki; artık bu ülkede “yargı bağımsızlığı”, bir temenni dahi olamayacaktır

AKP iktidarının yargıya müdahalesi sürüyor. Şüphesiz bu müdahale; yargı erkinin, AKP’nin siyasi çıkarlarına göre dizayn edilmesini, doğrudan AKP iktidarının bir yönetim ve zor enstrümanı olarak yapılandırılmasını amaçlıyor.

Avukatlıktan yargıç-savcı mesleğine geçen ve iç eğitimlerini tamamlayarak HSK tarafından mesleğe kabullerine karar verilen 7. dönem adli yargı yargıç ve savcıları ile 4. dönem idari yargı yargıçları, 19.03.2018 günü Saray’da düzenlenen kura töreni ile atanarak göreve başladılar. Tören, başta AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere siyasi iktidar mensuplarının başrolde yer aldığı bir parti toplantısı havasında gerçekleşti ve doğrusu, Saray’ın geleneksel muhtarlar buluşmalarını aratmadı. Salonda bulunan ve atamaları yapılacak yargıç ve savcıların, bir siyasi partinin genel başkanını uzun uzun ayakta alkışlaması ise, şüphesiz bu tablonun unutulmaması gereken bir diğer tamamlayıcısı oldu.

Önceleri “bağımsız” yargı kurumlarının salonlarında (örneğin sıklıkla Ankara Adliyesi Konferans Salonu’nda) yapılan böylesi bir kura töreninin, bu sefer doğrudan yürütme erkinin ev sahipliğinde ve bir siyasi partinin genel başkanının huzurunda yapılması, elbette haklı eleştiri ve kaygılara vesile oldu. Ancak bunun da ötesinde, bu törende bulunup ataması yapılan yargıç ve savcılar içinde en az 113 kişinin, düne kadar AKP’de aktif görev yapan yada AKP’ye yakın siyasi aktörler olması, “yargıda kadrolaşma”nın az görülür tarihsel bir örneği olarak gündeme girdi.

Özellikle CHP Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından bir süredir gündeme getirilen ve bizim de toplumsalhukuk sayfalarında değindiğimiz, AKP iktidarın yargıda kadrolaşma çabaları; özellikle 2016 yılında yapılan avukatlıktan yargıç-savcı mesleğine geçiş sınavları sonucu ortaya çıkan tabloya dayanmaktaydı. Ya da 2016 ve sonrasında görülen tablo, şu ana kadar zaten bilinenleri, artık fazlasıyla göze batar kılmıştı.

Yarkadaş, AKP teşkilatı veya AKP’ye yakın kuruluşlarda görev alan yada tanınmış kimi AKP’li siyasetçilerin avukatlığını yapan kişilerin bu sınavlarda kayırıldığına ve başarılı gösterildiğine yönelik iddiaları sıklıkla ve somut verileri ile gündeme getirmişti. Üstelik, yazılı sınav sonrası aranan yerleşmiş standart “başarı puanı”, bir OHAL KHK’sı ile bir anda ciddi oranda düşürülmüş ve her nasılsa bu kıyak da değinilen bu adaylara yaramıştı. Uzun süredir avukatlık mesleğini icra eden ve hatta -vergi rekortmenleri arasında yer almasından belli ki- avukatlıkta mesleki başarıyı da fazlasıyla yakalamış olan kimi adayların, şimdi birden birer yargıç yada savcı olma istek ve heyecanı duyması da, hem Yarkadaş hem de kamuoyu tarafından haliyle tuhaf bulunmuştu.

Şüphesiz, AKP’nin yargıya müdahalesinde niyet de eylem de yeni değildi aslında. 2010 ve devamında 2017 referandumlarıyla yapılan Anayasa değişiklikleri sonucunda “Hakimler ve Savcılar Kurulu” (HSK) yeniden yapılandırılmış ve böylece yargı, öncelikle yargıç ve savcılar nezdinde, büyük ölçüde siyasi iktidarın güdümüne zaten alınmıştı.

Şimdi ise yargı, artık doğrudan bir kadrolaşma eylemi ile hedefte ve belli ki, HSK’yı ve onun sayesinde yargıç ve savcıları kontrol etmek yeterli görülmedi; ilk elden hüküm ve iddia makamı öznelerini de isim isim belirleyip, olası riskleri yada olası “yargı kazaları”nı her yönüyle bertaraf etmeli. Nede olsa “hür vicdana göre” karar verme düsturu, birileri tarafından aynen kağıtta yazdığı gibi okunabilir de.

Bu arada, anılan kadrolaşma iddialarına yönelik HSK’nın savunmasına değinmemek de olmaz. HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz’ın basın-yayın organlarında yer alan açıklamaları, “özrü kabahatinden büyük” deyişinin yeni bir örneği şeklinde. Öncelikle Yılmaz; şimdi yargıç-savcı olarak atanan hiçbir avukat adayın geçmişine, siyasi düşüncesine bakılmadığını söyledi. Zaten mevcut tablo; bakılmadığını, bakılsa da görülmediğini, görülse de sessiz kalındığını ve hatta memnun olunduğunu, açıkça ortaya koymakta. Ancak açıklamalarının devamında Yılmaz, bu sefer de; atananlar içinde her siyasi düşünceden, her anlayıştan kişiler olduğunu da söyleyerek; hem kendini yalanmış oldu, hem de yargıç-savcı alım ve atamalarında “siyasi aidiyetin” bir kıstas olduğunu da kabul etti.

Aslında HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz yada bir başka HSK üyesi; Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün, aynı kura kapsamında Elazığ Hakimliği görevine yargıç olarak atanan kızı, henüz bu atamanın mürekkebi kurumadan, HSK’nın yeni bir kararı ile Ankara’ya Yargıtay tetkik hakimliğine atanınca, bir açıklama yapma ihtiyacını ancak duymuşlardı. Yoksa, aylardır gündemde olan kadrolaşma iddialarına karşı hep suskundular.

Saray’da yapılan kura töreni sonrası yargıç veya savcı olarak ataması yapılanlar arasında; ülkemizde öteden beri “torpil”in yada “kayırmacılığın” temel kural ve usulü olan bildik akrabalık/yakınlık ilişkileri yanında ve hatta daha da fazla, bizzat AKP’nin il yada ilçe parti örgütlerinde görev üstlenmiş kişiler bulunmakta. Bunlar yanında, AKP iktidarına yakınlığıyla bilinen ENSAR Vakfı yöneticileri yada kimi AKP’li belediyelerin avukatları da, birden yaşamlarına yargıç-savcı olarak yeni bir yön vermeye kalkışmış görünmekte.

Bu kapsamda somut isimler, basın-yayın organlarında fazlasıyla yer aldı. Biz ise burada, şimdi yargıç veya savcı olarak atanan kimi kişilerin, önceki görev ve unvanlarına dair derlediğimiz verileri paylaşmakla yetiniyoruz.

Ve başta söylediğimiz gibi; böylesi bir tablo karşısında bilinsin ki, artık bu ülkede “yargı bağımsızlığı”, bir temenni dahi olamayacaktır.

Yargıç-savcı olarak atanan AKP’lilerin bir kısmı; AKP Zonguldak İl Gençlik Kolları eski Başkanı, AKP Sultanbeyli İlçe Kurucu Başkanı, AKP Sultanbeyli Belediye Başkanı aday adayı, AKP Giresun İl Yönetim Kurulu eski üyesi (bu konumdaki iki kişi atandı), AKP Adana eski üyesi (bu konumdaki beş kişi atandı), AKP Konya eski üyesi, AKP Rize İl eski yöneticisi, AKP Kırşehir Kaman Belediye Başkan adayı ve AKP eski İlçe Başkanı, AKP Kırıkkale İl Başkanı eski Yardımcısı ve Seçim İşleri eski Başkanı, AKP Çayırova İlçe Yönetim Kurulu eski üyesi, AKP Adana Milletvekili aday adayı (bu konumdaki iki kişi atandı), AKP Kırıkkale Merkez İlçe Yönetim Kurulu eski üyesi, AKP Trabzon İl Başkanı eski Yardımcısı, AKP Trabzon Kadın Kolları Yerel Yönetimler eski Başkanı, AKP Sultangazi Meclis üyesinin eşi, AKP Giresun üyesi, AKP Edirne Milletvekili aday adayı, AKP Tokat Merkez İlçe Yöneticisinin eşi, AKP Bafra Belediye Başkan aday adayı, AKP Erbaa İlçe eski Başkanı, AKP Taşköprü İlçe eski Başkanı, AKP Mersin Milletvekili aday adayı, AKP Balıkesir Edremit İlçe eski Başkanı, AKP Rize Ardeşen Belediye Meclis eski Üyesi, AKP Balıkesir İvrindi eski İlçe Başkanı, AKP Adıyaman Besni Belediye eski Başkanı, AKP İzmir Karabağlar İlçe eski yöneticisi, AKP Nevşehir Seçim İşleri Komisyonu eski üyesi, AKP Elazığ İl eski Başkanı, AKP Nevşehir Milletvekili aday adayı (bu konumdaki iki kişi atandı), AKP Adana İl Disiplin Kurulu eski Üyesi, AKP Şehitkamil İlçe Yönetim Kurulu eski üyesi, AKP Mersin Akdeniz Belediye Başkan adayı, AKP Şanlıurfa Haliliye İlçe Başkan eski Yardımcısı, Konya AKP Milletvekili adayı, AKP Hatay Erzin İlçe eski Başkanı, AKP İstanbul Milletvekili aday adayı, AKP Mardin Kızıltepe Gençlik Kolları Başkanı, AKP Adıyaman Milletvekili aday adayı, AKP Samsun Bafra Meclis eski üyesi, AKP Tokat İl Yönetim Kurulu eski Üyesi, AKP Van Kadın Kolları eski Başkanı, AKP Sivas eski Üyesi (bu konumdaki iki kişi atandı), AKP Van Edremit Encümen adayı, AKP Mardin Artuklu İlçe eski Başkan Yardımcısı, AKP Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis eski Üyesi, AKP Çatalca Belediye Meclis eski Üyesi, AKP Ardeşen İlçe eski Başkanı, AKP İzmir Buca Belediye Meclis eski Üyesi, AKP Küçükçekmece eski Seçim Koordinatörü, AKP İzmir İl Yönetim Kurulu eski Üyesi (bu konumdaki iki kişi atandı), AKP Erzincan Milletvekili aday adayı, AKP Mardin İl Yönetim Kurulu eski Üyesi, AKP İstanbul Esenler İlçe eski Yöneticisi, AKP Kadın Kolları eski üyesi, AKP Zeytinburnu Belediye Meclis eski Üyesi, AKP Kocaeli Milletvekili aday adayı, ayrıca üç AKP üyesinin eşi ve bir AKP milletvekilinin yeğeni.