Adana ve Bursa’ya Bölge Adliye Mahkemesi kuruldu, yargı çevreleri yeniden düzenlendi

Hakimler Savcılar Kurulu(HSK) tarafından alınan karar doğrultusunda mevcut bölge adliye mahkemelerinin iş yükü yoğunluğu nedeniyle Adana ve Bursa’da bölge adliye mahkemesi kurulduğu bugün(5 Ağustos) yayımlanan Resmi Gazete’de duyuruldu

HSK tarafından yayımlanan kararda 20 Temmuz 2016 yılında faaliyete geçen Ankara, Antalya, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Samsun Bölge Adliye Mahkemeleri’nin(BAM) yıllık gelen iş miktarı ve derdest dosya sayılarının fazla olması sebebiyle Adana ve Bursa’da Bölge Adliye Mahkemesi kurulduğu açıklandı.

Adana BAM yargı çevresi: Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye, Niğde

HSK tarafından alınan karar ile Gaziantep BAM yargı çevresinden, Adana, Hatay ve Osmaniye; Antalya BAM çevresinden, Mersin; Ankara BAM çevresinden ise Niğde çıkarılmış ve bu iller Adana’da faaliyete başlayacak Adana BAM yargı çevresine dahil edilmiş oldu.

Bursa BAM yargı çevresi: Bursa, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Kütahya, Yalova

HSK tarafından alınan karar ile İstanbul BAM yargı çevresinden, Bursa, Bilecik, Yalova; İzmir BAM çevresinden, Balıkesir, Çanakkale ve Kütahya çıkarılmış ve bu iller Adana’da faaliyete başlayacak Bursa BAM yargı çevresine dahil edilmiş oldu.

Diğer BAM çevrelerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Adana ve Bursa BAM ne zaman çalışmaya başlayacak?

HSK kararında Adana ve Bursa BAM’ın 5 Eylül 2017 tarihinde faaliyete geçeceği ve yargı çevresine ilişkin bu düzenlemenin bu tarihten itibaren uygulanacağı belirtildi.

HSK kararının tam metnini okumak/indirmek için tıklayınız.

Bölge Adliye Mahkemeleri yargı çevreleri nasıl olacak?

HSK’nın bu kararının ardından 5 Eylül 2017 tarihi itibariyle bölge adliye mahkemelerinin yargı çevreleri şu şekilde olacak;

  • Adana Bölge Adliye Mahkemesi yargı çevresi: Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye, Niğde
  • Antalya Bölge Adliye Mahkemesi yargı çevresi: Afyonkarahisar, Antalya, Burdur, Denizli, Isparta.
  • Ankara Bölge Adliye Mahkemesi yargı çevresi: Ankara, Aksaray, Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Eskişehir, Kırıkkale, Karaman, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Sivas, Yozgat, Zonguldak.
  • Bursa Bölge Adliye Mahkemesi yargı çevresi: Bursa, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Kütahya, Yalova
  • Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi yargı çevresi; Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Tunceli, Van.
  • Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi yargı çevresi; Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak.
  • İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi yargı çevresi; Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ.
  • İzmir Bölge Adliye Mahkemesi yargı çevresi; Aydın, İzmir, Manisa, Muğla, Uşak.
  • Samsun Bölge Adliye Mahkemesi yargı çevresi; Amasya, Çorum, Giresun, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon.

toplumsalhukuk