#AdaletNöbeti Raporu yayınlandı

İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Bursa ve Adana Barolarının Avukat Hakları Merkezlerine ulaşan bilgiler ve kamuoyuna yansımış olaylardan yararlanılarak hazırlan Adalet Nöbeti Raporu Bursa Adliyesi önünde tutulan Adalet Nöbetinde dağıtıldı.

Rapor 1 Ocak 2019-15 Şubat 2019 tarihleri arasında, avukatların mesleki faaliyetlerini yaparken uğradıkları hak ihlalleri ile müvekkillerinin kimlikleri ve eylemleri nedeniyle haklarında başlatılan soruşturmalar ve yargılandıkları davalarla ilgili verileri kapsıyor.

Adalet Nöbeti Raporu ayılık olarak güncellenecek.

toplumsalhukuk

Raporun tam metni için tıklayınız:

ADALET_NÖBETİ RAPORU

 

#adaletnöbeti
RAPORU

Avukatların mesleki faaliyetlerini yaparken uğradıkları hak ihlalleri ile müvekkillerinin kimlikleri ve eylemleri nedeniyle haklarında başlatılan soruşturmalar ve yargılandıkları davalarla ilgili veriler Ocak 2019 tarihinden başlayarak aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.  İşbu Rapor 01 Ocak 2019-15 Şubat 2019 tarihinde İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Bursa ve Adana Barolarının Avukat Hakları Merkezlerine ulaşan bilgiler ve kamuoyuna yansımış olaylardan yararlanılarak hazırlanmıştır.

        Ocak 2019

 • 18.01.2019 tarihinde Van’da, Av. Ümit Dede Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yapılan yargılamada beraat etmiştir.
 • 18.01.2019 tarihinde Van’da, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir dosyada avukatlık yapan Av. Harika Günay Karataş Kurt’un savunması nedeniyle Mahkemece suç duyurusunda bulunulması üzerine ve soruşturma izni alınmadan “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediği gerekçesiyle iddianame hazırlanmasının ardından yine Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ilk duruşma gerçekleştirilmiş ve duruşma ileri bir tarihe ertelenmiştir.
 • 24.01.2019 tarihinde İstanbul’da, Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Av. Selçuk Kozağaçlı, Av. Engin Gökoğlu, Av. Aycan Çiçek, Av. Aytaç Ünsal ve Av. Behiç Aşçı (yargılanmakta oldukları davadaki hukuksuzlukları ve yargılama sürecinin bağımsız olmamasını protesto etmek amacıyla) açlık grevine başlamışlardır. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanan avukatların bir sonraki duruşması 18-21 Mart 2019 tarihleri arasında görülecektir.
 • 26.01.2019 tarihinde babası vefat eden tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı’ya Bursa Barosu Avukat Hakları Merkezi tarafından taziye ziyaretinde bulunularak, kendisinden cenaze töreninde kelepçe ile bulundurulması ve cenaze törenine götürülürken maruz kaldığı ihlaller hakkında bilgi alınmıştır. Görüş sırasında yargılandıkları Mahkeme heyetinin genel olarak yargılama sırasında sergilediği taraflı tutuma dair gözlemleri Avukat Hakları Merkezi’ne iletilmiştir. Konu ile ilgili olarak HSK şikayetinin yapılması için gerekli çalışmaların başlatılması yönünde değerlendirme yapılmıştır. Yine aynı cezaevinde tutuklu bulunan Behiç Aşçı ve Av. Can Tombul da ziyaret edilmiştir.
 • 28.01.2019 tarihinde Van’da, Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla, Van Barosu’na mensup Erciş ilçesinde faaliyet yürüten Av. Bayram Çiçek ve Av. Barış Hezer “örgüt üyeliği” suçlamasıyla gözaltına alınmıştır. Aynı gün savcılık ifadelerini alarak, Av. Barış Hezer’i tutuklamaya, Av. Bayram Çiçek’i ise adli kontrole sevk etmiş ve Sulh Ceza Hakimliğince her iki talep de kuvvetli suç şüphesi yokluğundan reddedilmiştir.
 • Ocak ayı içerisinde Adana’da, Av. Atacan ARSLAN, Av. Merve KUŞOĞLU ve Av. Nebahat Gizem ATEŞ Adana Fatih Polis Merkezi’nde bazı kolluk görevlerinin sözlü sataşmalarına ve yüksek sesle hitaplarına maruz kalmışlardır.
 • Ocak ayı içerisinde Adana’da, Av. İlker GÜNGÖR Adana Bağlar Polis Karakolu’nda bazı kolluk görevlerinin sözlü sataşmalarına, yüksek sesle hitaplarına ve müessir fiillerine maruz kalmıştır.
 • Ocak ayı içerisinde Adana’da, Av. Yasemin TEKDEMİR, müvekkilinin ödendiği vekalet ücretinin geri istenip meslektaşımızın da geri vermemesi nedeniyle müvekkili tarafından yağmaya teşebbüs eylemine maruz kalmıştır. Bu hususta Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştır ve sanık hakkında mahkûmiyet kararı verilmiştir.
 • Ocak ayı içerisinde Adana’da, Av. Hakan TAHTACI Adana Emniyet Müdürlüğü KOM Şube’de dosyanın kalın olması gerekçesiyle dosyanın bazı kolluk görevlilerince incelemesi engellenmiştir.
 • Ocak ayı içerisinde Adana’da, Av. Canan Acar TEMEL Adana Emniyet Müdürlüğü KOM Şube’de müvekkiliyle görüştürülmemiş ve ifadeye alınmamıştır.
 • Ocak ayı içerisinde Adana’da, Adana Barosu Başkanı ve Baro Yönetim üyeleri hakkında BARONET sisteminin Emniyet Müdürlüğünün erişimine kapatılması nedeniyle haklarında soruşturma başlatılmıştır.
 • Ocak ayı içerisinde Adana’da, Av. Sabahattin GÜMÜŞ ve Av. Uçar ERDAL, maruz kaldığı şiddete ilişkin delil elde etmek amacıyla yere atılan ajandanın fotoğrafını çekmesi nedeniyle Av. Sabahattin GÜMÜŞ hakkında soruşturma başlatılmıştır.
 • Ocak ayı içerisinde İstanbul Avukat Hakları Merkezi’ne meslektaşlarımız tarafından 53 adet başvuru gerçekleştirilmiştir.

        Şubat 2019

 • 06.02.2019 tarihinde Bursa’da, Bursa Barosu Avukatlarından Gizem Berceste Olgun 06.02.2019 tarihli dilekçesi ile takip ettiği bir icra takip dosyası borçlusunun kendisini arayarak özetle “elimde kalacaksınız, dolandırıcısınız” şeklinde tehdit ve ithamlarda bulunduğundan yakınmıştır. Meslektaşın Savcılığa şikayeti ile başlayan soruşturma dosyasının Avukat Hakları Merkezi’nce takip edilmesi yönünde değerlendirme yapılmıştır.
 • 06.02.2019 tarihinde Bursa’da, Bursa Barosu Avukat Hakları Merkezi’ne ulaşan Av. Fatih Sultan Mehmet Yılmaz, Emniyet biriminde görüşmek istediği şahıs ile görüşemediğini, şahıs ile görüşmek için 5 saate yakın bekletildiğini, 5 saatin sonunda şahıs ile görüştürüldüğünü, bu görüşme ile müdafi-sanık ilişkisi kurduğu şahsın ifadesinin OCAS üzerinden atanan bir avukat ile alındığını öğrendiğini, şahsın esasen CMK müdafi istemediği halde kendisine zorla evrak imzalatıldığını beyan ettiğini, ayrıca bu görüşme esnasında şahsın vücudunun muhtelif yerlerinde işkence izlerinin bulunduğunu ve şahsın delil elde etme amacı güden cinsel taciz içerikli tehditlere de maruz kaldığını ifade etmiştir. Talebi üzerine gidilen emniyette şahıs ile görüşülüp yazılı beyanı alınmış, Avukat hakkı ihlali içeren hususlar Avukat Hakları Merkezi tarafından değerlendirmeye alınmış, işkence iddiasının Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu’na havale edilmesine karar verilmiştir.
 • 06.02.2019 tarihinde Diyarbakır’da, KCK dosyası olarak anılan ve Sivil Toplum Temsilcileri ile Belediye Başkanlarının da sanık olarak yargılandığı dosyada, söz hakkı ellerinden alınarak savunmaları esasında duruşma salonundan dışarı çıkarılmalarına yönelik gösterdikleri tepki sebebiyle haklarında suç duyurusu bulunulmuş ve içlerinde Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Cihan Aydın’ın da yer aldığı meslektaşlar hakkında Diyarbakır 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması yapılmıştır. Yurtdışında olan iki meslektaşın ifadeleri alınamadığı için haklarında tefrik kararı verilirken diğer meslektaşlar için beraat kararı verilmiştir.
 • 08.02.2019 tarihinde Diyarbakır’da, Av. Tahir Elçi’nin ölüm olayına ilişkin (Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma dosyasına 14.12.2018 tarihinde Diyarbakır Baro Başkanlığınca sunulan ve Forensic Architecture tarafından hazırlanmış bilirkişi raporuna rağmen) hiçbir işlem yapılmaması üzerine, Basına ve meslektaşlara yönelik bir brifing düzenlenmiş ve video kaydı eşliğinde soruşturma dosyasının akıbeti hakkında bilgi verilmiştir.
 • 08.02.2019 tarihinde İstanbul’da, dosya incelemek üzere İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi kalemine giden Av. Abdulah Üsame Ceran’a “Başkanın talimatı var, vekalet olmadan inceletmiyoruz” şeklinde cevap verilerek dosya inceleme talebi reddedilmiştir. Olay üzerine 17. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi ile görüşmek isteyen Av. Abdulah Üsame Ceran’a, özel güvenlik görevlileri engel oldu. Av. Abdulah Üsame Ceran adliye içerisinde bulunan Polis Merkezi Amirliği’ne giderek şikayetçi olmuştur.
 • 08.02.2019 tarihinde İstanbul’da, Selahattin Demirtaş’ın avukatı Av. Ramazan Demir hakkında Adalet Bakanlığı’nın talebi ile İstanbul Barosu tarafından disiplin soruşturması açılmıştır.
 • 14.02.2019 tarihinde İstanbul’da, Av. Sezin Uçar, Av. Özlem Gümüştaş ve Av. Gülhan Kaya’nın tutuksuz, ETHA editörlerinden İsminaz Temel’in tutuklu olarak 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın duruşması görülmüştür.
 • 14.02.2019 tarihinde Van 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davada hakimin 23 celse sonra karar vermesi beklenirken dosyanın yeni bir bilirkişi heyetine tevdii kararı alması üzerine, davacı vekili Av.Veysi Roger Turgut ile hakim arasında sözlü bir tartışma yaşanmıştır. Meslektaşımızın duruşma salonundan çıktıktan sonra reddi hakim talebinde bulunması üzerine, meslektaşımız hakkında hakim ve personeli tarafından tutanak tutulmuş; tutanakta meslektaşımızın gerçeğe aykırı olarak yazıcıya vurduğu ifade edilmiş ve hakkında şikayette bulunulmuştur.
 • Şubat ayı içerisinde (13.02.2019 tarihine kadar olan süreçte) İstanbul Avukat Haklar Merkezi’ne meslektaşlarımız tarafından 23 adet başvuru gerçekleştirilmiştir.
 • İzmir’de, Av. İsmail Mert Özbağatır müvekkiline teslim ettiği evrakların eksik olduğu iddiasıyla bürosuna gelen üçüncü kişiye evrakları teslim etmemesi üzerine sözlü/fiili saldırıya maruz kalmıştır. Şikayeti üzerine İzmir 29. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından görülen davaya İzmir Barosu davaya müdahil olarak katılmaktadır, duruşma günü 20.03.2019 tarihidir.
 • İstanbul’da, Barış Akademisyenleri Davalarının vekillerinden Av. Oya Meriç Eyüpoğlu, savunma yaptığı esnada duruşma salonundan atılmıştır.
 • Ankara’da, Av. Özgür Urfa, yazılı savunmasında yer alan sözlerin cumhurbaşkanına hakaret suçu olduğu gerekçesi ile yargılanmaktadır.
 • Meslektaşlarımız terörle mücadele şubesine gittiklerinde polislerin mesleğini yürütmek isteyen avukatlara karşı uygun olmayan muamelelere maruz kalmakta, müvekkiller üzerinden kendilerine mesaj iletilmesi ve üstü kapalı tehditler benzeri durumlar yaşanmaktadır.
 • İstanbul’da, Av. Ezgi Çakır 30. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen bir dosyası için yaptığı savunmanın Mahkeme başkanınca beğenilmemesi üzerine Mahkeme tarafından uyarılmıştır. Savunmanın kapsamının hakime onaylatılması gerekmediği, savunmanın bağımsız olduğunu ifade etmesi üzerine duruşma salonundan atılmıştır.
 • Av. Nadide Özdemir müvekkilinin tutuklanması talebiyle sulh mahkemesine sevk edildiği sırada gözaltı süresince kendisine işkence eden ve hukuka aykırı beyan almaya çalışan siyasi şube polislerinin duruşma salonundan çıkarılmasını istemiştir. Mahkeme talebi dikkate almayınca tarafsız davranmadığı gerekçesi ile reddi hakim talebinde bulunmuştur. Mahkeme savunmaya söz dahi vermeden tutukluluk kararı vermiştir.
 • Balıkesir Adliyesinde meydana gelen gaz sızıntısından ve hayati tehlikeden sorumlu tutulan memurun avukatlığını yapmak üzere adliyede bulunan Av. Duygu Demirel dosyayı incelemek istediğinde, “eğer ısrar ederseniz gizlilik kararı alırım” tehdidiyle karşılaşmış ve meslektaşın savunma hakkını hatırlatması üzerine savcılık gizlilik kararı aldırarak dosyayı görmesini imkansız hale getirmiştir.

Bilgilerinize sunulur, 15.02.2019

Adalet Nöbeti