Avukatlar ülke genelinde “adalet nöbeti” tuttu

Cumhuriyet Gazetesi soruşturması kapsamında tutuklanan avukatlar için İstanbul’da başlatılan “adalet nöbeti”, 18 Mayıs günü ülke genelindeki adliyelerde tutuldu

Av. Bülent Utku, Av. Mustafa Kemal Güngör ve Av. Akın Atalay’ın Cumhuriyet Gazetesi soruşturması kapsamında keyfi biçimde gözaltına alınarak tutuklanması üzerine, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde başlatılan ve her hafta perşembe günü devam eden “adalet nöbeti” eylemi, süre gelen tutukluluk durumunun 200 üncü gününde, 18 Mayıs Perşembe günü, ülke genelinde gerçekleştirildi.

İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa, Mersin, Eskişehir başta olmak üzere toplam 15 il adliyesinde avukatlar, cübbeleri ile adliye binalarında basın açıklamaları ve oturma eylemleri yaparak, keyfi tutuklama ve baskılara karşı tepkilerini dile getirdi. Yapılan basın açıklamaları, konuşmalar ve taşınan dövizlerle, avukatlar ve diğer muhalif insanlar nezdinde uygulanan baskılar, haksız ve keyfi tutuklamalar protesto edildi.

Ankara’da avukatların açıklama yapması engellenmek istendi

Ankara’da Sıhhiye’deki merkez adliyede gerçekleştirilen adalet nöbetinde, basın açıklaması sonrası avukatların oturma eylemine geçmesi, polisin keyfi müdahalesine yol açtı. Adliye önüne kalabalık biçimde gelen çevik kuvvet polislerinin, adliyenin merdivenlerinde oturan avukatlarının etrafını çevirmesi ve bir polis amirinin, avukatların “süpürülerek adliye önünden uzaklaştırılması” talimatı vermesi, avukatlar tarafından protesto edildi. Bu arada oturma eylemi sonrası adliye binasına girişte de sorun yaşandı ve eylem sonrası adliyeye girmek istenen avukatlar, başsavcının talimatı olduğu gerekçesi ile bir süre adliye binasına alınmadı. Öte yandan eyleme destek veren CHP Milletvekili Mahmut Tanal, adliye girişinde bir özel güvenlik görevlisi tarafından itildi.

toplumsalhukuk