Haftalık Gündem 29 Temmuz-4 Ağustos: “Yaşamı ve Doğayı Savunuyoruz”

Adalet Nöbeti ve Su Nöbeti Buluşması

İktidarın doğaya, yaşama, ve kültürel varlıklara yönelik saldırısı Aydın’da Jeotermal projeleri, Kazdağları’nda altın madeni, Salda Gölü’nde Millet Bahçesi, Ankara Garı’nın Ankara Medipol Üniversitesine devri ile devam ederken yaşamı ve doğayı savunanlar hafta boyunca nöbetteydi. Hakkari’de Helikopter’den açılan ateşle Vedat Ekinci’nin katledilmesi, İzmir’de kaçırma ve işkence iddiaları ve Şubat ayından beri kayıp olan 6 kişiden Özgür Kaya, Erkan Irmak, Yasin Ugan ve Salim Zeybek’in gözaltında Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezini temsilen görevlendirilen avukatlarla görüştürülmemesi ile işkence ve infazlarda cezasızlığa karşı mücadele bir kez daha gündemimizdeydi.  

2 Ağustos 2019 Cuma-Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katledilişinin 187. haftası anma etkinliği Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleştirildi. Anmada Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi adına yapılan açıklamada 01.08.2019 tarihinde Hakkari’nin Derecik İlçesine bağlı Çemêkurk köyünde yaşayan ve geçimlerini sınır ticareti yaparak sağlayan köylülerin üzerine Helikopter’den açılan ateşte 14 yaşındaki Vedat EKİNCİ hayatını kaybetmesi ve grupta yer alan köylülerden birinin ağır yaralanmasına değinilerek faillerin bulunması, yargı önüne çıkarılması ve hakkettikleri cezayı almaları için mağdur aileye her  türlü  hukuki desteğin verileceği belirtildi.

2 Ağustos 2019 Cuma- Ankara Barosu, Ankara Garı’nın Ankara Medipol Üniversitesine tahsisine ilişkin ve Salda Gölü’nde Millet Bahçesi projesine ilişkin açıklamalar yayınladı. Açıklamalarda  Ankara Barosu’nun tarihi ve kültürel varlıkların korunmasına yönelik her türlü tedbirin alınması için üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceği belirtildi.

2 Ağustos 2019 Cuma- Özgürlük İçin Hukukçular Derneği: “Vedat Ekinci’nin katledilmesine ilişkin başlatılan soruşturmanın tarafsız ve adil yürütülmesi yönünde oluşacak etkinin birlikte hareket edilirse gerçekleşeceğine olan inancımızla devlet dersinde katledilen çocukların yaşam hakları için sürecin takipçisi olacağız.”

2 Ağustos 2019 Cuma-Tutuklu annesi Kader İnci ve oğlu Hakan İnci, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubelerinin de katılımıyla, yaşadıkları işkence, baskı ve kaçırılma olaylarına ilişkin açıklama yaptı. Kader İnci tanımadığı kişiler tarafından kaçırıldığını, tehdit edildiğini ve ajanlığa zorlandığını ifade ederken, Hakan İnci de gizli tanık ifadesiyle tutuklanarak götürüldüğü Kürkçüler Cezaevinde işkence gördüğünü belirtti.

2 Ağustos 2019 Cuma- İSİG Meclisi Temmuz 2019 İş Cinayeti verilerini açıkladı: Temmuz ayında 163 iş cinayeti: 6’sı çocuk, 10’u kadın ve 6’sı göçmen… 2019’un ilk yedi ayında en az 1004 iş cinayeti…

1 Ağustos 2019 Perşembe- Adalet nöbeti #KazdağlarınaDokunma demek için #SuNöbeti ne katıldı. Aynı gün Aydın’da, 110 jeotermal saha çalışması için yapılacak olan ihale öncesi yaklaşık 1500 dolayında kişinin katılımıyla bir basın açıklaması yapıldı. Toplumsal hukukçular olarak her iki nöbetteydik. 

1 Ağustos 2019 Perşembe- Ankara Barosu: “Şubat ayından beri kayıp olan 6 kişiden Özgür Kaya, Erkan Irmak, Yasin Ugan ve Salim Zeybek’in gözaltında olduğu bildirildi. Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezini temsilen görevlendirilen avukatlar şüphelilerle görüştürülmelidir.”

 

1 Ağustos 2019 Perşembe- Ankara’daki Demokratik Kitle Örgütleri son zamanlarda Suriyelilerin ve Türkiye’ye başka ülkelerden gelmiş binlerce mültecinin sınır dışı edilmesine dair açıklamalarla ilgili olarak açıklama yaptı: Sınır Dışıları Durdurun

1 Ağustos 2019 Perşembe- Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Akademisi’nin dördüncü semineri “Kadın Emekçilerin Sağlığı ve Güvenliği ” Nilay Etiler’in katılmıyla gerçekleştirildi.

31.07.2019 Çarşamba- Diyarbakır’dan Ordu’ya giderken yaşanan kazada yaralanan 25 mevsimlik işçinin durumuna dikkat çeken Diyarbakır/Amed İSİG Meclisi, yetkilileri sorumluluk almaya çağırdı: Mevsimlik tarım işçilerinin iş kazaları ve iş cinayetleri kaderimiz değildir. Basın açıklaması için tıklayınız.

31.07.2019 Çarşamba- 2019 yılı Şubat ayında farklı günlerde zorla kaçırılan Salim Zeybek, , Erkan Irmak, Yasin Ugan, Özgür Kaya’nın rutin kontrollerde gözaltına alındıkları bilgisinin ardından İHD, TİHV, ATO ve Hak İnisiyatifi konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı: Zorla Kaçırmalara Son Verilsin, Etkili Soruşturma Açılsın. Basın açıklaması için tıklayınız.

30.07.2019 Salı- İç Anadolu Bölgesi Hapishanelerinde yaşanan hak ihlalleri İHD Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu tarafından rapor haline getirildi. kamuoyu ile paylaşıldı. Rapor için tıklayınız.

30.07.2019 Salı- İHD Diyarbakır Şubesi tarafından hazırlanan ve bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanan “2019 Yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi İnsan Hakları İhlalleri Raporu”na göre, yılın ilk 6 ayında yaşam hakkı, işkence ve kötü muamele, hapishanelerdeki ihlaller, toplanma ve gösteri hakkına yönelik yasaklar ve müdahaleler, düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü öne çıkan ihlal konuları oldu. Rapor ve basın açıklaması için tıklayınız.

30.07.2019 Salı- TÜBAKKOM Nafaka Çalıştayı Sonuç Bildirgesi yayınlandı: Nafaka Hakkına Müdahale Ayrımcıdır, Türkiye Şartlarında CEDAW Ve İstanbul Sözleşmesine Aykırıdır. Sonuç bildirgesi için tıklayınız.

30.07.2019 Salı-Barış bildirisi imzacısı Doç. Dr. Tuna Altınel’in tutuklu yargılandığı davanın Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında Altınel’in tahliyesine karar verildi. Dava 19 Ekim’e erteledi.

30.07.2019 Salı- “Hayata Dönüş” Katliamında, Bayrampaşa Hapishane Katliamının sorumlularını aklamak için elinden geleni yapan Savcı Ali İhsan Demirel hakkındaki ceza kararı Yargıtay tarafından bozuldu. Çağdaş Hukukçular Derneği: Davanın takipçisi olacağız. Adaletin yerine gelmesi için mücadeleye devam edeceğiz!

30.07.2019 Salı- Çorlu Savcılığı Çorlu Tren Katliamı duruşma salonunda görüntü çektiği suçlamasıyla Avukat Selvi Yüzbaşıoğlu’nun ardından TİP yöneticisi Birtan Altan ve gazeteci Rıfat Doğan hakkında da soruşturma başlattı.

30.07.2019 Salı- Anayasa Mahkemesi Barış Akademisyenleri ile ilgili kararının gerekçesini açıkladı. Karar için tıklayınız.

29.07.2019 Pazartesi- İstanbul Sultanbeyli’de bir fabrikaya hacze giden alacaklı firma Avukatı Yunus Eryılmaz ile icra memuru saldırıya uğradıklarını belirterek  şikayetçi oldu.

29.07.2019 Pazartesi-Mersin Barosu’na kayıtlı Av. Bilal Kömürcü, Mersin Adliyesi Sulh Ceza Hâkimliğinde duruşma salonunda görevi sırasında, hâkim koruması tarafından fiziksel saldırıya uğrayarak darp edildi. Mersin Barosu Av. Kömürcü’yü darp eden koruma polisinden şikayetçi oldu.

29.07.2019 Pazartesi-Özgürlükçü Hukukçular Derneği Kadın Komisyonu İstanbul Sözleşmesinin İmzalanmasının 5. Yıldönümü yaklaşırken bir açıklama yayınladı:  İstanbul Sözleşmesinin 5. Yıl dönümü yaklaşırken kadın hakları ve özgürlükleri mücadelemize ve İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkıyor, sözleşmeye yönelik kadın düşmanı sistematik saldırılara karşı her türlü hak ve hukuk mücadelesini vereceğimizi tekrar ediyoruz.

toplumsalhukuk