17 barodan Kozağaçlı için açıklama

Ankara Barosu ve onaltı baro, Av. Selçuk Kozağaçlı’nın gözaltına alınmasını Ankara Adliyesi önünde protesto etti

Ankara, Adana, Antalya, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, Kırklareli, Muğla, Muş, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van baroları, Av. Selçuk Kozağaçlı’nın gözaltına alınmasını, 10 Kasım 2017 Cuma günü Ankara Adliyesi önünde kitlesel bir basın açıklamasıyla protesto etti.

Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran tarafından okunan açıklamada şunlar söylendi:

8 Kasım 2017 Çarşamba günü Ankara Barosu üyesi Av. Selçuk Kozağaçlı’nın gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenmiş bulunmaktayız.

Meslektaşımızın gözaltına alınma gerekçesi açıklanmadığı gibi ne ile suçlandığı da bu saat itibariyle halen bilinmemektedir.

Gözaltı işlemi, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda bir koruma tedbiri olarak düzenlenmiştir. Anılan düzenleme, gözaltına almanın, soruşturma yönünden zorunlu olmasını ve kişinin bir suçu işlediği şüphesini gösteren somut delillerin varlığını zorunlu kılmaktadır.

Hiç şüphe yoktur ki; bir avukatın herhangi bir soruşturmada gözaltına alınması zorunluluğu bulunmamaktadır. Bir kamu hizmeti olan avukatlığın gereği olarak biz avukatlar, adliyelerde, emniyet binalarında ve bürolarımızda, dolayısıyla hep göz önünde işimizi yürütmekteyiz. Bu nedenle herhangi bir soruşturma ile ilgili avukatların ifadelerine başvurulmak zorunda kalındığında, her zaman kolay ulaşılabilir olduğumuz unutulmamalıdır.

Savunmayı temsil eden ve kamu hizmeti yapan avukatların soruşturulmaları, bu nedenle özel düzenlemelere tabidir. Bu düzenlemelerin hiçe sayılmasını, üstüne bir de avukatların hiçbir gerekçe gösterilmeden, yöneltilen suçlamanın ne olduğu açıklanmadan gözaltına alınmalarını kabul etmemiz mümkün değildir.

Daha önce tutuklanan 16 meslektaşımız gibi Av. Selçuk Kozağaçlı da Olağanüstü Hal sürecinde ihraç edildikleri görevlerine geri dönebilmek için başlattıkları açlık grevini sürdüren Araştırma Görevlisi Nuriye Gülmen ve Sınıf Öğretmeni Semih Özakça’nın avukatı olduğu için gözaltına alınmış ise daha önce de defalarca söylediğimiz ve tekrar söylemek zorunda kaldığımız cümleleri yine hatırlatırız:

Avukat, üstlendiği görev ile BAĞDAŞTIRILAMAZ! Savundukları kişiler nedeniyle YARGILANAMAZ, TUTUKLANAMAZ!

Demokratik hukuk devletinde hiçbir avukat yaptığı iş dolayısıyla böyle bir muamele ile karşılaşmamalıdır.

Ankara Barosu üyesi Av. Selçuk Kozağaçlı’nın gözaltına alınma sürecini yakından takip ediyor, meslektaşımızın ve mesleğimizin maruz kaldığı hukuksuzlukların peşini bırakmayacağımızı ilgililere ve kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Av. Selçuk Kozağaçlı’nın gözaltına alınması protesto edildi

toplumsalhukuk