10 Ekim’de polis aracıyla yaralı taşıdığı için yargılanan Halkevciler beraat etti

10 Ekim günü terkedilen resmi polis aracıyla yaralı taşıdıkları için “kamu hizmetine tahsis edilen eşya hakkında hırsızlık” ve “kamu malına zarar” suçlamasıyla yargılanan Halkevciler beraat etti

10 Ekim günü “Emek, Barış, Demokrasi” mitingine yönelik bombalı saldırılar sonrasında Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı birimlerin yolu açmaması, yaralıların da olduğu bölgede gaz kullanması, yaralılara yardım etmemesi, ambulansların yeterli sayıda ve zamanında gelmemesi kayıpların çok daha fazla artmasına neden olmuştu. Alanda bulunanlar yaralıları kendi olanaklarıyla hastanelere yetiştirmeye çalışmış, pek çok yaralı pankartlarla taksiler veya özel araçlarla taşınarak hastanelere götürülmüştü.

Çevik kuvvet polisleri yaralıların olduğu olay yerine gaz bombaları ile saldırırken, zaten olay yerinde görevli olan polis memurları ise resmi polis aracının üzerindeki anahtarı bile almadan olay yerinden kaçmıştı.

Ankara Garı önünde yüzlerce yaralı yardım beklerken, terkedilen resmi polis otosuyla yaralı taşıyan Halkevleri üyeleri Mert Kaya ve Devran Saçıntı, Sıhhiye Meydanı’na geldikleri esnada burada bekleyen ambulansı görünce yaralıyı 112 personeline teslim etmiş, resmi polis arabasını da yine Sıhhiye Meydanı’nda bekleyen çevik kuvvet polislerine teslim etmişti.

Hukuk skandalı tam da bu an başladı. Halkevleri üyeleri gözaltına alınarak önce Çankaya Karakolu’na, ardından da miting alanına en yakın birim olan Solmaz Kılıçtepe Karakolu’na götürüldüler.

Yaşam kurtarma çabası hırsızlıkla yargılandı                   

Halkevleri üyeleri hakkında “kamu hizmetine tahsis edilen eşya hakkında hırsızlık” ve “kamu malına zarar” suçlamaları ile işlem başlatıldı. İfadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldılar.

05.01.2016 tarihinde düzenlenen iddianame ile “olay yerine yeterince ambulans sevk edildiği halde polis arabası ile yaralı taşındığı iddiasının gerçekçi bulunmadığı” değerlendirmesi yapılarak Mert Kaya ile Devran Saçıntı’nın cezalandırılması talep edildi.

Ankara 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nin bir yıla yakın süre hakim olmaması sebebiyle bir türlü görülemeyen davanın 20 Şubat’ta gerçekleşen dördüncü celsesinde 2 sanık dinlendi. Halkevleri Hukuk Dairesi avukatları, “olay yerine yeterlince ambulans sevk edildiğine” dair net bilgiye sahip olan savcının tanık olarak dinlenmesi, 112 telsiz kayıtlarının, görevlendirilen ambulans ve sağlık personeli sayısının temin edilmesi taleplerinde bulunurken, mahkeme bu delilleri toplamaya gerek duymadan sanıklar hakkında “kamu hizmetine tahsis edilen eşya hakkında hırsızlık” ve “kamu malına zarar” suçlamalarından delil yetersizliği gerekçesi ile beraat kararı verdi.

Yaşam kurtarma eylemi yargılanırken gerekli tedbirleri almayanlar, alana gazla saldıranlar ise hala yargılanmadı

Katliamın hemen ardından yaşam kurtarma çabası içerisinde olanlar hakkında dava açılırken, gerekli sağlık tedbirini almayan ve yaralıların olduğu alanda kimyasal gaz kullanma talimatı veren amirler ve gaz kullanan polisler hakkında ise hala açılmış bir soruşturma ve dava yok.

toplumsalhukuk