10 Ekim Davası’nın ikinci duruşması: IŞİD’li Halil İbrahim Durgun’un eşi tutuklandı

10 Ekim 2015 günü katledilen 100 insanımızın katilleri hakkında açılan davanın ikinci grup duruşması bugün (6 Şubat) başladı. Duruşmada ifade veren IŞİD’li Halil İbrahim Durgun’un eşi Esin Altıntuğ tutuklandı. Mağdur-müştekileri ve iddianameyi tanzim eden savcıyı tehdit eden sanık Abdulmuttalip Demir hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi. 

17.03: Duruşma yarın(7 Şubat) 10.00’a ertelendi.

17.00: Mahkeme heyeti sanık Hatice Akaltın’ın mazeretinin reddi ile sanık Hatice Akaltın hakkında yakalama kararı çıkarılmasına, sanık Abdulmuttalip Demir hakkında hakaret ve tehdit suçlarından suç duyurusunda bulunulmasına, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

16.58: Cumhuriyet Savcısı tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini ve sanık Hatice Akaltın hakkında yakalama kararı çıkarılmasını mütalaa etti.

16.57: Av. Özcan Karakoç: Duruşmaya gelmeyen sanık Hatice Akaltın hakkında yakalama kararı çıkarılmasına, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istiyoruz dedi.

16.56: Cumhuriyet Savcısı sanık Abdulmuttalip Demir hakkında TEHDİT suçundan SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMASINI mütalaa etti.

16.54: Mağdur-müşteki vekilleri sanığa soruları tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı sanığa sorularını yöneltiyor. Savcının: “biraz önce iddianameyi düzenleyen savcıyı ve müştekileri tehdit ettin. Bu güveni nereden alıyorsun?” sorusu üzerine sanık Demir: “bir güven yok, ben suçsuz olduğum için öyle dedim” dedi.

16.37: Sanık müdafiinin beyanları tamamlandı. Mağdur-müşteki vekilleri sanığa sorularına sormaya başladı. Sanık Demir Mağdur-müşteki vekillerinden Av. Sevinç Hocaoğulları’nın sorularına bir önceki sanık Talha Güneş’in yaptığı gibi “cevap vermek istemiyorum” diyerek yanıt veriyor.

16.32: Birinci grup duruşmalarda ailelere provakatör diyen sanık müdafii Av. Orhan Şahin beyanda bulunuyor. Av. Şahin beyanında:

Müvekkillimin beyanlarının tamamına katılmıyorum. Özellikle meslektaşlarıma hakaret edilmesini tasvip etmiyorum. Ama savcıya dair söylediklerine kısmen katılıyorum. Müvekkilim hakkında savcı ile ilgili beyanlarından dolayı bir suç duyurusu yapılacaksa açılacak dosyada biz haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasını talep edeceğiz. Ben Cuma günü savcı mütalaasından sonra müvekkilimin neden tahliye edilmesini gerektiğini size anlatacağım.

16.25: Mahkeme başkanı sanığı tekrar uyardı. Duruşmaya devam ediliyor.

16.19: Mahkeme başkanı sanığa sorularını sorduğu esnada duruşma salonundaki uğultudan rahatsız olan sanık “şunları susturuyorsanız susturun yoksa ben sustururum” diyerek aileleri tehdit etti. Duruşma salonunda tepkiler devam ediyor. Duruşmaya şu an da devam edilemiyor.

16.14: Mahkeme başkanı sanık Demir’e dosyada örgüt evi olarak kullanılan yere giriş-çıkış görüntüleri gösteriyor.

16.08: Mahkeme başkanı sanığa “hukuki bir zemindesin konuştuklarına dikkat et” dedi. Sanık ifadesinin bittiğini söyledi. Mahkeme başkanı sanığa sorularını soruyor.

15.53: Mahkeme başkanı sanığı: “Kullandığın kelimeler suç, savunmanda kimseye hakaret edemezsin. Hakaret savunmanın bir sınırı değildir.” diyerek uyardı. Sanık ifadesini vermeye devam ediyor.

İddianame de bana ait olduğu iddia olunan bazı kod isimleri var. Rabbim olan Allah bu kod isimlerinin bana ait olmadığını ortaya çıkaracaktır. Ben bu kod isimlerini ilk defa duydum. İslam dışında bir sistem tanımadığım için İslam karşıtları tarafından hazırlanan bu iddianameyi kabul etmiyorum.Bu iddianameyi yazanlar ya FETÖcülerdir ya da sarhoşturlar. Eğer iddia ve isnatlarınız doğru ise Allah’ın laneti benim, eşimin ve çocuklarımın üstüne olsun. Eğer iddia ve isnatlarınız doğru değilse Allah’ın laneti sizin, eşinizin ve çocuklarınız üstüne olsun.

15.50: Bu esnada mahkeme salonunda bulunan aileler sanığa tepki gösterdi. Duruşma salonu karıştı. Sanık duruşma salonunun dışına çıkarıldı. Salonun normalleşmesinin ardından duruşma devam ediyor. Sanık Demir duruşma salonuna getirildi.

15.45: Sanık Abdulmuttalip Demir ifadesine besmele çekere başladı. Ardından sanık ifadesinde:

İddianamede bana isnat edilen suçlamalara cevap vermeden önce şunu söylemek istiyorum. Benim burada olmamın tek sebebi Yunus Durmaz’ın kaynım olması ve müslüman olmamdır. Benim Yunus Durmaz ile akrabalık bağım benim tercih ettiğim bir durum değil alın yazısıdır. Ayrıca bu kişi hayatını normal bir biçimde devam etmiştir. Ben de bu kişinin terörist olduğuna dair tek bir emareye rastlamadım.

Bugün geçmişte “Hoca efendi sizi çok özledim artık ülkenize dönün” diye söyleyen dönemin başbakanı 15 Temmuz günü darbe girişiminde öldürülmeye çalışıldı. O bile bu kişilerin neler o olduğunu yıllarca anlayamadı. Ancak bugün bu kişiler yargılanmıyor ben yargılanıyorum.Bu kişiler nasıl ülkeyi hala yönetmektedir.

Bu kişilerin FETÖ ile boy boy resimler vardır. Bunların hangisini FETÖ üyesi olarak sorguladınız, yargıladınız. Sorgulayıp yargılayamazsınız.

Ayrıca terör örgütü PKK’yi destekleyen hainleri yargılayabildiniz mi? Lideri Abdullah Öcalan’ı savunan şerefsiz avukatları yargılayabildiniz mi?

15.43: Sanık Güneş’in ifade ve sorgusu tamamlandı. Sanık Abdulmuttalip Demir’in ifade ve sorgusu ile duruşma devam ediyor.

15.40: Mağdur-müşteki vekillerinin soruları sanık Güneş’in her soruya “cevap vermiyorum” cevabı ile tamamlandı. Mahkeme başkanı sanığa dosyada sanık Güneş’in gittiği örgüt evine giden ancak soruşturma kapsamında kimliği tespit edilemeyen kişilerin fotoğraflarını gösteriyor. Güneş gösterilen görüntülerdeki kişilerin hiçbirini tanımadığını beyan etti.

15.16: Sanık Talha Güneş “avukatların sorularına cevap vermeyeceğim.” dedi. Mağdur-müşteki vekilleri sanığa sorularını tek tek soruyor. Sanık her soru sonunda “cevap vermiyorum” diyor. Benzer bir biçimde ilk duruşma grubunda da bir kısım sanık mağdur-müşteki vekillerinin sorularına cevap vermemişti.

15.15: Mahkeme başkanının sanığa sorduğu sorular bitti. Mağdur-müşteki vekilleri sanığa sorularına sormaya başlayacak.

15.05: Sanık Talha Güneş’in ifadesi tamamlandı. Mahkeme başkanı sanığa sorularını yöneltiyor. Mahkeme başkanının soruları üzerine Güneş:

Abim Ahmet Güneş’in IŞİD’e katıldığı söyleniyor ama ben ne yaptığını bilmiyorum. Suriye’de yaşıyor. Ben Suriye’ye 2010 yılında pasaportumla gittim. Daha sonra iki defa kaçak yollarla gittim. Bunlardan biri 2015 yılında idi diğeri ve sonuncusunda 2016 yılının Nisan ayında gittim Haziran ayında döndüm. Ailem Suriye’de yaşıyor, onları ziyaret etmek için gitmiştim.

14.45: Sanık Talha Güneş ifadesinde:

Ben bu mahkemenin adaleti sağlayacağına inanmıyorum. Allah’ın kanunlarına değil insanların kanunlarıyla yaptığınız yargılamadan adalet çıkacağına inanmıyorum. Bu olaydan 2 ay önce Halil İbrahim Durgun’un yanında part-time çalışmaya başladım. Bu işi babam aracılığı ile buldum. Ne kendisi ile tanıştığımda ne de çalıştığım dönemde bu şahsın terör örgütü üyesi olduğuna bu tür faaliyetler yaptığına şahit olmadım. Babamdan dolayı bana güveniyor ve beni seviyordu. Üniversite mezunu olduğum ve bana güvendiği için bana rezidansın(iş yerinin) bir anahtarını da vermişti. Bana rezidansta kalabileceğimi söylemişti. Annem-babam da Suriye’ye gittiği için evde yalnız kalmıştım o sebeple arada rezidansta kalıyordum.

Bu olay gerçekleştikten sonra ben Halil’in bu olayla ilgisi olduğunu öğredim ve şok oldum. İsmini daha sonra haberlerden Yunus Durmaz olarak öğrendiğim şahsı bana ortağı olarak tanıtmıştı. İş yerinde de Halil ve Yunus birbirlerine isimleriyle hitap etmezdi, ortak derlerdi.

Alyaz sitesindeki örgüt evine de sadece bir kere gittim. O da ödediğim bir faturanın makbuzunu götürmek içindi. Evde kimseyi bulamayınca da geri döndüm.

Bu suçlamalar kurgusal bir zekanın bir ürünüdür. Bu kurgusal zekayı ben daha önce Ergenekon ve Balyoz davalarında da gördüm. İddianamede bana isnat edilen savcının hayal gücündeki hezeyanlardır.

Bugün 15 Temmuz darbesinden sonra FETÖ’nün elemanları Cumhurbaşkanı’nın yanına kadar sızmışlar, ticaret yapıp hiç kendilerini belli etmedikleri gibi bu şahıslarda böyle davranmışlardır. Ben de bu şahısların gerçek yüzünü göremedim.

Eğer ben bugün  bu insanların gerçek yüzünü tanıyamadığım için yargılanacaksam burada yargılanıyorsam 15 Temmuz darbesinde sonra “kandırıldık, gerçeği bilemedik” diyen bu ülkenin üst düzey yöneticileri de yargılanmalı, tutuklanmalıdır.

Doğu’da hendekler kazılmasına göz yuman, PKK’li teröristlere malzeme silah sağlayan belediye başkanları, milletvekilleri de suçludur. Bunlar hendekler kazıp ülkeyi savaş alanına çevirmişlerdir.

Eğer bu kişiler tutuklanmıyorsa benim de tutuklanmamam lazım. Kendimi suçsuz ilan edip beraatimi talep ediyorum.

14.44: Verilen aranın ardından duruşma tutuklu sanık Talha Güneş’in ifade ve sorgusu ile devam ediyor.

13.00: Duruşmaya 14.30’a kadar ara verildi.

12.59: Mahkeme heyeti geldi. Duruşmaya devam ediliyor. Mahkeme başkanı: Sanık Esin Altıntuğ’un üzerine atılı suçun niteliği, sanık ifadelerinin tamamının alınmamış olması, dosya kapsamındaki mevcut deliller dikkate alınaak sanığın TUTUKLANMASINA karar verildi.

12.46: Cumhuriyet Savcısı mütalaasında; adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı, sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mahkemede ifadesi dikkate alınarak sanığın tutuklanmasını istedi. Mahkeme müzakere için 5 dakika ara verdi.

12.44: Av. Ahmet Özdel’in tutuklama talebinin ardından mahkeme başkanı bu konuda mütalaa için Cumhuriyet Savcı’sına söz verdi. Savcı öncesinde bir kaç soru soracağım diyerek sorularını sanığa sormaya başladı.

12.35: Mağdur-müşteki vekillerinin sanığa soruları tamamlandı. Av. Ahmet Özdel ifade ve sorgu sonrası beyanda bulunuyor.Av. Özdel şu beyanlarda bulundu:

Biz bu sanığı dosyaya ilk dahil olduğunda masum bir eş olarak gördük ama sanık bugün burda emniyette verdiği ifadeyi sümen altı etmeye çalışıyor. Emniyetteki ifadesinde sanık “eşim bana canlı bombaları götürmek zorundayım” dedi diyor bugün burada “gideceğim boş ver sorgulama” diyor. Onlarca insanın katledildiği bir durumdan haberdar olmasına rağmen sanık emniyete gitmiyor eşinin yanında duruyor onun canlı bombaları Ankara’ya bırakıp gelmesini bekliyor!

Sanık diyor ki 10 Ekim Katliamı günü eşimi aradım ancak açmadı diyor. Şimdi dosya kapsamında diğer sanıkların ve Halil İbrahim Durgun’un sadece kartları var ve bu sanıklar kartlarını kırıp atıyorlar görüşmeden sonra. Ancak bu kişinin  Bu kişi katliamdan haberdardır! Katliamı bilmektedir! Bir çok IŞİD üyesi ile bağlantı kurmakta, her şeyi bilmektedir. Bu kişinin tutuklanması gerekmektedir! Bugün karşımıza türbanını çıkarmış gelmiş, sıradan bir kişi değil. sanıklardan Yakup Karaoğlu ile görüşüyor ikna olmuyor, gidip başka sanıklarla görüşüyor. Hepsini tanıyor. Ayrıca Hatice Akaltın ile sürekli irtibat halinde bu kişinin de ifadesinin alınması lazım. Hatice Akaltın hakkında yakalama kararı çıkarılmasını, Esin Altıntuğ’un ise tutuklanmasını talep ediyoruz.

11.45: Sanık Altıntuğ’un ifadesi tamamlandı. Sanık müdafii söz alarak ifadeye ekleyecek bir husus olmadığını beyan etti. Mağdur-müşteki vekilleri Av. Eylem Sarıoğlu, Av. Ahmet Özdel ve Av. Özcan Karakoç sırasıyla sanığa sorularını soruyor.

11.15: Esin Altıntuğ ifadesinde:

Eşim  Durgun kendini patlattığında hamileydim. Terör örgütü üyesi olduğunu bilmiyordum. Olay günü eve geldi ben İstanbul’a gideceğim, beni arama yanımda arkadaşım olacak telefona cevap veremem dedi. Ben de aramadım. Olaydan sonra Antep’teki eve geldiğini söyledi. Ben ailemlerdeydim anahtarım yok dediği için eve gittim, gayet rahat ve sakindi duş aldı yemek yedi. Sonra şehir dışına çıkacağım tahsilat yapmam lazım dedi. Daha sonra dahi dışarı çıkalım biraz vakit geçirelim dedi. AVM’ye gittik, eşim hiç tarzı olmayan kıyafetler aldı bundan sonra böyle giyineceğim dedi ve sonra ben gidiyorum beni arama bir süre bana ulaşamayacaksın dedi.

Halil’in evden kaçtığının ertesi günü Yakup Karaoğlu’nun(tutuklu sanık) eşi ile görüştüm. Halil’e ulaşmam lazım dedim ama bana yardımcı olamayacağını söyledi. Sonra Yakup ile görüştüm o bana Halil’in Suriye’de olduğunu söyledi ancak senin araman var seni Suriye’ye götüremeyiz dedi. Ancak daha sonra Halil beni yanına çağırtmış.

Sonra Halil beni bir eve getirtti. (Bilgi: bahsi geçen ev tutuklu sanıklardan Metin Akaltın ile Burak Ormanoğlu’un kaldığı ev) Ben ona olayları duyduğum için ne olur doğruyu söyle sen mi yaptın, çünkü inanamadım, seni kandırdılar mı dedim. Bana “sen bilmen gerekenleri biliyorsun yeter” dedi. Sonra sokakta bir hareketlilik oldu. Halil camdan dışarı baktı eşofmanlarla oturuyordu, üstünü değiştirmeye başladı ben üşüdüm diyerek. Sonra bina içerisinde sesler geldi. Ben neler oluyor Halil dedim. Bir şey yok çocuğu al şu odaya geç bekle dedi. Ben de teslim olmasını söyledim ama ikna olmadı. Çocuğuma ve bana bir zarar gelecek korkusuyla odaya geçtim. Canlı bomba yeleği giydiğini görmedim. Sadece bir ara eline silah aldığını gördüm. Daha sonra zaten patlama oldu her yer karardı.

Son dönemlerde Halil’de bir değişiklik vardı. Normalde içki filan içerde onu bıraktı, dini sohbetlere gitmeye başladı. Ben başı açık bir insanım bana kapanmam konusunda baskı yapmaya başladı.

Sohbetlerde Resul Demir, Halil Alçay ve Yakup Karaoğlu‘da(tutuklu sanıklar) olurdu. Ben bu kişileri aynı zamanda sık sık evimize geldikleri için de biliyorum. Örgüte katıldığını düşünmedim hiç.

Ben eşimin bu sohbetlerinden şüphelendim hatta ses kayıt cihazı aldım ancak eşime yakalandım.

dedi.

11.10: Esin Altıntuğ ifadesini vermeye başladı.

10.58: Bremen Barosuna kayıtlı Alman avukatların gözlemci sıfatı ile tutanağa geçirilmesi mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

10.56: Bu duruşma grubunda hazır olan sanıklardan;

  • Abdülmuttalip Demir (iddianamenin kendisine tebliğ edilmediğini bu sebeple daha sonra ifade vermek istediğini beyan etmesi üzerine kendisine süre verilmişti. 11.08.2016 tarihinde yapılan operasyonda yakalanmıştı. Yakalandığı evde bombalar bulunmuştu. Tutuklu yargılanıyor.)
  • Talha Güneş (iddianamenin kendisine tebliğ edilmediğini bu sebeple daha sonra ifade vermek istediğini beyan etmesi üzerine kendisine süre verilmişti. 11.08.2016 tarihinde yapılan operasyonda Abdülmuttalip Demir ile birlikte yakalanmıştı. Yakalandığı evde bombalar bulunmuştu. Tutuklu yargılanıyor.)
  • Esin Altıntuğ (Durgun) (Halil İbrahim Durgun’ın eşi. Durgun evde kendini patlattığında evdeydi. Daha önce tutuklanıp serbest bırakılmıştı. Şu anda tutuksuz yargılanıyor.)

‘un ifadesi alınacak

10.55: İfade eksikliği bulunan sanıklardan Hatice Akaltın (tutuklu snaıklardan Metin Akaltın’ın eşi)’ın duruşmaya mazeret sunarak gelmemesi, Burak Ormanoğlu’nun ise daha önce ifadesinin alınması ile yetinileceğinden bu iki kişinin ifadesi bu duruşma grubunda alınmayacak.

10.30: Tutuklu bulunan sanıklar cezaevinden getirildiler ancak ilk duruşma grubunda mağdur-müşteki avukatlarının talepleri doğrultusunda sanıkların tek tek dinlenilmesine karar verilmesi nedeniyle duruşma salonuna getirilmediler. Sanık, mağdur-müşteki, avukat yoklaması başladı. Ardından ilk duruşma grubunda ifadesi alınmayan 5 sanığın sorguları ile duruşma devam edecek.

09.30:  Sabah saatlerinde Ankara Adliyesi A Kapısı önünde toplanmaya başlayan aileler, avukatlar, kurum temsilcileri ve milletvekilleri basın açıklaması gerçekleştirdi.

10 Ekim Katliamı Davası’nın birinci grup duruşmalarını gün gün okumak için:

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 5. gün: tutuklu sanıkların tamamının tutukluluk hallerinin devamına karar verildi

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 4. gün: tutuksuz sanık Suphi Alpfidan tutuklandı

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 3. gün: Sanık Hacı Ali Durmaz: Suriye’ye ailecek gitmemizin sebebi IŞİD’e katılmaktı

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 2. gün Sanık Yakup Şahin: Polisler “iyi güzel iş olmuş ama bir iki çocuk öldü” diyerek benimle selfie çektirdi

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 1. gün Avukatlar: Ölen her arkadaşımız için 100 kez söz veriyoruz hesap soracağız