10 Ekim Katliamı Davası’nda 6. grup duruşmaların ilk günü tamamlandı

10 Ekim Katliamı Davası’nın 6. grup duruşmaları Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Bu duruşmada sanık Suphi Alpfidan’ın emniyete yardım ettim demesi üzerine yapılan araştırmalar sonrası Gaziantep Emniyeti’ne mensup üç polis memuru ile telefon görüşmeleri yaptığı tespit edilmişti. Bu duruşma grubunda Alpfidan’ın görüştüğüm dediği iki polis tanık sıfatı ile dinlendi

Tanık sıfatı ile ifade veren polis müdürü Bestami Duman, Suphi Alpfidan’ı tanımadığını söylemesi üzerine Alpfidan, Duman’a: “Beni tanıyorsun neden böyle söylüyorsun bilmiyorum. Beni size sizin cemaatten bir polis yönlendirdi” dedi

10 Ekim 2015 günü Ankara’da Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne cihatçı çeteler tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucu 100 yurttaşımız katledilmişti. Katliamın ardından açılan davada bugün (22 Kasım) 6. grup duruşma görülmeye başlandı.

Bu duruşma grubunda tutuklu sanık Suphi Alpfidan’ın tutuklandıktan sonraki duruşmada Gaziantep’te Emniyet’e yardım ettiğini beyan etmesi üzerine mağdur-müşteki avukatlarının talepleri doğrultusunda yapılan araştırmada Alpfidan’ın Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 3 polis memuru ile telefon görüşmeleri yaptığı tespit edilmişti. 3 polis memurundan ikisi tanık sıfatı ile duruşmada dinlenecek.

Diğer polis memurunun ise Gaziantep’te gerçekleştirilen bir IŞİD operasyonunda hayatını kaybetmiş olduğu öğrenildi.

16.55: Av. Senem Doğanoğlu’nun beyanları tamamlandı. Duruşmaya yarın (23 Kasım) devam edilecek.

16.45: Mağdur-müşteki avukatlarından Senem Doğanoğlu beyanda bulundu. Doğanoğlu, delillerin kaçırıldığını, bilinçli olarak mahkeme müzekkerelerine yanıt verilmediğini, dosyanın en önemli sanıklarından Hacı Ali Durmaz’ın otopsi raporlarının şüpheli olduğunu, kendini patlattığı için parmakları kopmuş olan Durmaz’ın aynı raporda parmak izlerinin alındığının belirtildiğini, bunların nasıl alındığını bilinmediğini, şahsın infaz edilip edilmediğinin bilinmediğini belirterek suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

16.30: Mağdur-müşteki avukatlarından Murat Kemal Gündüz beyanda bulunurken sanıkların masum olmadığını söyledi. Bunun üzerine sanıklar bize masum değil diyor bunu diyemez diyerek salonda gerginliğe neden oldu. Sanıklardan Resul Demir’in duruşmadan çıkarılmasına karar verildi.

15.00: Dava dosyasına gelen evrakların okunması tamamlandı. Mağdur-müşteki avukatları davanın esasına dair beyanlarda bulunuyor.

14.40: Verilen aranın ardından duruşma devam ediyor. Dosyaya gelen evraklar okunuyor.

13.00: Tanık polis memuru Bestami Duman’ın sorgusu tamamlandı. Duruşmaya 14.30’a kadar ara verildi.

12.55: Bestami Duman’ın sorgusu tamamlandı. Av. Ahmet Özdel tanık beyanlarını değerlendirerek taleplerini sundu. Özdel, mahkemeye gerçeğe aykırı beyanda bulunan Bestami Duman ve bu zamana kadar Gaziantep’ten gerçeğe aykırı bilgi gönderen kolluk hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

11.30: Duman’ın ifadesi tamamlandı. Duman mağdur-müşteki avukatlarından Av. Ahmet Özdel’in sorularını yanıtlıyor. Av. Özdel’in soruları üzerine;

Ben Tahir Sarıışık’ı tanırım o da beni tanır. Neden beni tanımadığı söylemiş bilmiyorum.

Sanık Alpfidan tanık polis müdürüne: Beni size sizin cemaatten bir polis yönlendirdi.

11.20: Duman’ın ifadesinin ardından Sanık Suphi Alpfidan söz aldı.

Suphi Alpfidan: Ben kendisini terörle şube müdürlüğünde görevli olduğunu biliyorum. Bu şahısla irtibata geçtim görüştüm. Kendisi müdürdü. Beni Ocaklar Karakolu’ndan bir polis memuru arkadaşım Bestami Duman’a yönlendirdi. Ben onun aracılığı ile Duman ile görüştüm. (Tanığın kendisine bakması üzerine) Bu polis memuru hatta sizinle aynı cemaatten olabilir. Bestami Duman beni çok iyi tanır. İşyerimi de çok iyi bilir. Neden şimdi burada çıkıp beni tanımadığını söylüyor anlamıyorum.

11.15: Sarıışık’ın sorgusu tamamlandı. Polis memuru Bestami Duman tanık sıfatı ile beyan bulunuyor.

Bestami Duman: Ben 15 senedir Gaziantep’teyim. Suphi Alpfidan ile ilgili herhangi bir bilgim yok. Kendisini tanımıyorum. Benim telefonum 2004’ten beri aynıdır. Kod adı kullanmam.

“IŞİD üyeleri genelde toplumun itelediği, suç işleme potansiyeli olan kişilerden oluşur”

11.00: Sarışık’ın ifadesi tamamlandı. Sarıışık mağdur-müşteki avukatlarından Av. Ahmet Özdel’in sorularını yanıtlıyor. Av. Özdel’in soruları üzerine;

Tahir Sarıışık: 2017 Mart ayına kadar İstihbarat Şube’de çalışıyordum. Sonrasında Çocuk Şube Müdürlüğü’nde görevlendirildim.  Ben TEM’cileri tanımam. Onlar da beni tanımazlar. Evet kod adım Ertuğrul’du. IŞİD üyelerinin Gaziantep’te Karşıyaka, Çıksorut mahallerinde de yoğun örgütlenmelerin olduğunu biliyorum. IŞİD üyeleri genelde ailelerini de örgütün içine katarlar. IŞİD üyeleri genelde toplumun itelediği, suç işleme potansiyeli olan kişilerden oluşur. Bu bütün örgütlerde böyledir. Hüseyin Gümüş’ün (Alpfidan ile görüştüğü iddia edilen üçüncü polis) istihbarat aldığı Hanifi Çelik tarafından kafasına tek el ateş edilerek şehit edilmiş olduğunu duydum. Çelik devamında yapılan bir operasyonda yakalandı. Dosyayla ilgili bilgiyi başka birimden amir Bestami Duman’ın araması üzerine öğrendim. Bestami Duman’ın KHK ile ihraç edilmiş olduğunu duymuştum.

10.58: Mahkeme başkanı sanık Suphi Alpfidan’ı ayağa kaldırarak Sarıışık’ı tanıyıp tanımadığını sordu. Alfidan, Sarıışık’ı tanımadığını ilk defa gördüğünü beyan etti.

Alpfidan ne demişti? 

10 Kasım 2016 günü gerçekleştirilen duruşmada tutuklanan Suphi Alpfidan, 11 Kasım 2016 günü görülen duruşmada yeniden ifade vermek istediğini beyan etmiş ve şunları söylemişti:

Şu an burada bu şekilde ifade veremem. Ben sizinle (başkana hitaben) özel olarak görüşmek istiyorum. Şu an burada herkesin önünde anlatamam. Gerekirse yazılı vereyim. Bu işin içinde Gaziantep Emniyet Müdürlüğü filanda var. Bu sanıklar ve bu olaya dair bildiğim ne varsa anlatmak istiyorum ama  kendi ve ailemin can güvenliğime dair korkum var. Can güvenliğim sağlanırsa ifade vereceğim. Bu olaydan sonra bir olay gerçekleşti ben yetkili yerlere açıklama yaptım. Bu kişiler yine içinde var şuan anlatamıyorum.

Bu beyanlarının ardından avukatı Alpfidan ile görüşmek istemiş, Alpfidan avukatı ile yaptığı görüşme sonrası hiçbir şey anlatmamıştı.

10.55: Suphi Alpfidan ile görüştüğü tespit edilen polis memuru Tahir Sarıışık yemin etti beyanlarda bulunuyor. Sarıışık, Alpfidan’ı tanımadığını, dosyada isminin geçtiğini basından öğrendiğini beyan etti.

10.43: Taraf yoklaması tamamlandı. 10 Ekim’de yaralanan Mustafa Çetin beyan bulunuyor.

Mustafa Çetin: Bombalı saldırıdan kurtulmuştum ancak yaralıydım yerden kalkamıyordum. Bir anda her yerden TOMA’lar gelmeye başladı. Bombalı saldırıyı unuttum, TOMA’ların beni ve yerde yatan yüzlerce yaralıyı ezeceğini düşündüm ve korktum. Şikayetçiyim.

10.35: Tutuklu sanıklar duruşma salonuna getirildi. Taraf yoklaması yapılıyor.

10 Ekim Katliamı Davası’nın beşinci grup duruşmalarını gün gün okumak için:

10 Ekim Katliamı Davası’nın 5. grup duruşması tamamlandı: Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi

10 Ekim Katliamı Davası’nın 5. grup duruşmasının ilk günü tamamlandı

10 Ekim Katliamı Davası’nın dördüncü grup duruşmalarını gün gün okumak için:

10 Ekim Katliamı davasının 4. grup duruşması tamamlandı: Bu ülkede katliamların asıl sorumluları kimse onları bulmalıyız!

10 Ekim Davası’nın 4. grup duruşmasında ilk gün: Sanıklar ailelere ve avukatlara saldırmaya çalıştı

10 Ekim Katliamı Davası’nın üçüncü grup duruşmalarını gün gün okumak için:

10 Ekim Davası’nın 3. grup duruşmasının ilk günü tamamlandı

10 Ekim Davası’nın 3. grup duruşmasında ikinci gün tamamlandı

10 Ekim Davası’nın 3. grup duruşması tamamlandı: Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi

10 Ekim Katliamı Davası’nın ikinci grup duruşmalarını gün gün okumak için:

10 Ekim Davası’nın ikinci duruşması: IŞİD’li Halil İbrahim Durgun’un eşi tutuklandı

10 Ekim Davası’nın ikinci grup duruşmalarında ikinci gün: 16 ay sonra ilk defa aileler söz aldı

10 Ekim Davası’nın ikinci grup duruşmalarında üçüncü gün: ailelerin ortak talebi kamu görevlileri yargılansın

10 Ekim Davası’nın ikinci grup duruşmalarında dördüncü gün: aileler yargılamaya devam ediyor

10 Ekim Davası’nın ikinci grup duruşması tamamlandı bir sonraki duruşma mayısta

10 Ekim Katliamı Davası’nın birinci grup duruşmalarını gün gün okumak için:

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 5. gün: tutuklu sanıkların tamamının tutukluluk hallerinin devamına karar verildi

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 4. gün: tutuksuz sanık Suphi Alpfidan tutuklandı

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 3. gün: Sanık Hacı Ali Durmaz: Suriye’ye ailecek gitmemizin sebebi IŞİD’e katılmaktı

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 2. gün Sanık Yakup Şahin: Polisler “iyi güzel iş olmuş ama bir iki çocuk öldü” diyerek benimle selfie çektirdi

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 1. gün Avukatlar: Ölen her arkadaşımız için 100 kez söz veriyoruz hesap soracağız

toplumsalhukuk