10 Ekim Davası’nda 6. grup duruşma tamamlandı

10 Ekim Katliamı Davası’nın 6. grup duruşması tamamlandı. Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 31 Ocak-1 Şubat 2018 tarihinde görülecek

Dün (22 Kasım) sanık Suphi Alpfidan’ın emniyette muhbir olarak bilgi verdiği iki polis memuru ifade vermiş, Alpfidan’ın bilgi verdim dediği polislerden Bestami Duman, Alpfidan’ı tanımadığını beyan etmişti. Bunun üzerine Alpfidan “Beni tanıyorsun neden böyle söylüyorsun bilmiyorum. Beni size sizin cemaatten bir polis yönlendirdi” demişti.

Dünki duruşmada tanık polislerin dinlenmesinin ardından mağdur-müşteki avukatları beyanlarda bulunmaya başlamış ancak beyanların tamamlanmaması sebebiyle duruşma bugüne ertelenmişti.

Bugün (23 Kasım) duruşma mağdur-müşteki avukatlarının beyanları devam etti. Devamında sanık müdafiileri ve sanıklar tahliye savunmalarını yaptı. Mahkeme sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, duruşmanın ise 31 0cak- 1 Şubat 2018 tarihlerine ertelenmesine karar verdi. Duruşma bitiminde bir sanık ailelere küfürler savurdu.

Duruşmada dakika dakika yaşananları okumak için:

18.16: Duruşma bitiminde sanıklar jandarma aracılığı ile salondan çıkarıldığı esnada, sanıklardan kimliği kör noktada olduğu için tespit edilemeyen bir sanık ailelere “orospu çocukları, aponun piçleri” diyerek hakaretlerde bulundu. Mahkemede kısa süreli gerginliğin ardından sanıklar salondan kaçırıldı.

18.07: Verilen aranın ardından mahkeme ara kararlarını açıkladı. Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

16.52: Duruşmaya 18.00’a kadar ara verildi.

16.50: Sanık müdafiilerinin ve sanıkların savunmaları tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı tutuklu sanıkların tamamının tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini mütalaa etti.

14.58: Sanık müdafiileri tahliye savunmalarını tamamladı. Sanıklar tahliye savunmalarını gerçekleştiriyor.

14.14: Verilen aranın ardından duruşma başladı. Sanık müdafiileri tahliye savunmalarını gerçekleştiriyor.

12.31: Salondakiler çıktığı esnada acılı bir anne “Taş olsa erirdi, bunlarda dek bir tepki yok, vicdansızlar” diyerek sanıklara tepki gösterdi. Sanıklardan birinin bunun üzerine kafa sallaması salonda kısa süreli gerginliğe neden oldu.

12.30:  14.00’a kadar duruşmaya ara verildi.

12.15: Av. İlke Işık’ın beyanlarının tamamlanmasının ardından Av. Ahmet Özdel sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesi gerektiğine dair beyanlarını sundu.

11.53: Av. İlke Işık kovuşturmanın genişletilmesine ilişkin beyanlarını sunmaya devam ediyor.

Savcı güldü tepki gösteren aileler duruşmadan çıkarılmak istendi

11.50: Mağdur-müşteki avukatlarından İlke Işık beyanlarda bulunuyor. Işık; “Uzman dinletme talebimiz savcının “burada kamu görevlilerini yargılamıyoruz” demesi üzerine kabul edimedi. CMK taraflardan birinin hazır ettiği uzman dinlenir diyor. Ancak maalesef birbirimize kanunları hatırlatmak zorunda kalıyoruz. Bu kararın tekrar gözden geçirilmesi gerekir.” dedi.

Savcının bu beyanlar üzerine gülmesi üzerine aileler savcıya tepki gösterdi. Mahkeme başkanı tepki gösteren aileleri duruşmadan çıkarmak istedi. Avukatların itirazları sonucu aileler dışarı çıkarılmadı.

11.38: Mağdur-müşteki avukatlarından Gülşah Kaya sanık Suphi Alpfidan ile görüşme yapan ve dünkü celsede tanık olarak dinlenen emniyet görevlilerinin beyanları doğrultusunda ortaya çıkan eksik delillerin toplanmasını talep etti.

11.07: Mağdur-müşteki avukatlarından Erkan Sabri Ünüvar HTS kayıtlarındaki eksiklikler doğrultusunda toplanması talep edilen delillere ilişkin beyanda bulundu. Ünüvar son olarak şunları söyledi:

Bu aşamada talep ettiğimiz delillerin tamamı aslında soruşturma aşamasında toplanması gerekirken bu yapılmamıştır. Eğer bu deliller toplanmış olsaydı huzurda başka sanıklar da olurdu.

Sağlık görevlilerinin ihmalini değerlendirmesi için uzman doktor dinlenmesi talebi kabul edilmedi

10.45: Av. Cankurt’un beyanlarının ardından mağdur-müşteki avukatlarından Ziynet Özçelik 10 Ekim Katliamı günü sağlık görevlilerinin ihmali bakımından değerlendirmede bulunarak bu konuda TTB tarafından uzman raporu düzenleyen Dr. Eriş Bilaloğlu’nun dinlenmesini talep etti.

Cumhuriyet Savcısı kamu görevlilerinin yargılaması yapılmadığı için uzman görüşü alınması talebinin reddedilmesi yönünde mütaalada bulundu.

Mahkemece uzman görüşü bakımından hazır edilen Dr. Eriş Bilaloğlu’nun dinlenmesi talebinin dosyaya TTB tarafından sunulan raporun incelendikten sonra karar verilmesine karar verildi.

“Savcı hakkında suç duyurusunda bulunduk”

10.15: Mağdur-müşteki avukatlarından Av. Tonguç Cankurt davanın geldiği son 1 yılı değerlendiriyor. Cankurt şunları söyledi:

Müşteki beyanları doğrultusunda mahkemede 10 Ekim Katliam günü ihmali bulunan kamu görevlileri hakkında yaptığı suç duyurusunu inceleme dahi yapmadan takipsizlik veren savcı hakkında suç duyurusunda bulunduk.

10 Ekim Katliamı Davası’nın altıncı grup duruşmalarını gün gün okumak için:

10 Ekim Katliamı Davası’nda 6. grup duruşmaların ilk günü tamamlandı

10 Ekim Katliamı Davası’nın beşinci grup duruşmalarını gün gün okumak için:

10 Ekim Katliamı Davası’nın 5. grup duruşması tamamlandı: Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi

10 Ekim Katliamı Davası’nın 5. grup duruşmasının ilk günü tamamlandı

10 Ekim Katliamı Davası’nın dördüncü grup duruşmalarını gün gün okumak için:

10 Ekim Katliamı davasının 4. grup duruşması tamamlandı: Bu ülkede katliamların asıl sorumluları kimse onları bulmalıyız!

10 Ekim Davası’nın 4. grup duruşmasında ilk gün: Sanıklar ailelere ve avukatlara saldırmaya çalıştı

10 Ekim Katliamı Davası’nın üçüncü grup duruşmalarını gün gün okumak için:

10 Ekim Davası’nın 3. grup duruşmasının ilk günü tamamlandı

10 Ekim Davası’nın 3. grup duruşmasında ikinci gün tamamlandı

10 Ekim Davası’nın 3. grup duruşması tamamlandı: Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi

10 Ekim Katliamı Davası’nın ikinci grup duruşmalarını gün gün okumak için:

10 Ekim Davası’nın ikinci duruşması: IŞİD’li Halil İbrahim Durgun’un eşi tutuklandı

10 Ekim Davası’nın ikinci grup duruşmalarında ikinci gün: 16 ay sonra ilk defa aileler söz aldı

10 Ekim Davası’nın ikinci grup duruşmalarında üçüncü gün: ailelerin ortak talebi kamu görevlileri yargılansın

10 Ekim Davası’nın ikinci grup duruşmalarında dördüncü gün: aileler yargılamaya devam ediyor

10 Ekim Davası’nın ikinci grup duruşması tamamlandı bir sonraki duruşma mayısta

10 Ekim Katliamı Davası’nın birinci grup duruşmalarını gün gün okumak için:

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 5. gün: tutuklu sanıkların tamamının tutukluluk hallerinin devamına karar verildi

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 4. gün: tutuksuz sanık Suphi Alpfidan tutuklandı

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 3. gün: Sanık Hacı Ali Durmaz: Suriye’ye ailecek gitmemizin sebebi IŞİD’e katılmaktı

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 2. gün Sanık Yakup Şahin: Polisler “iyi güzel iş olmuş ama bir iki çocuk öldü” diyerek benimle selfie çektirdi

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 1. gün Avukatlar: Ölen her arkadaşımız için 100 kez söz veriyoruz hesap soracağız

toplumsalhukuk