10 Ekim Davası’nın 3. grup duruşması’nın ilk günü tamamlandı

10 Ekim Ankara Katliamı Davası’nın 3. grup duruşması Ankara Adliyesi’nde görülmeye başladı. 3 gün sürecek duruşma öncesinde aileler adliye önünde açıklama yaparak adalet mücadelesinin sürdüreceklerini belirtti. Bugün celse arasında yakalanan sanık Hatice Akaltın’ın ifadesi ile müştekilerin beyanları alındı.

10 Ekim Ankara Katliamı Davası’nın 3. grup duruşması bugün (2 Mayıs) Ankara Adliyesi’nde görülmeye başladı. 2, 3 ve 4 Mayıs’ta sürecek dava öncesi katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri, katliamda yaralananlar, sendika, meslek örgütü, parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri adliye önünde buluştu. CHP milletvekilleri Şenal Sarıhan ve Veli Ağbaba ile HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in de katılımıyla adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Adalet mücadelesi sürecine dair açıklama yapan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Bir buçuk yıldır bir mücadele içindeyiz. Unutmayacağız, unutturmayacağız. Adalet mücadelesinin içinde son nefesimize kadar yer alacağız. Dün 1 Mayıs’tı, 101 can 2 yıl önce 1 Mayıs alanlarındaydı. Dün onların yerine alanlarda yer alıp, fotoğraflarını alanlarda taşıdık. Bundan sonra emek, demokrasi ve barış denen her platformda yer alacak ve mücadeleyi büyüteceğiz. Cenaze gönderdiğimiz iller, 81 milyon için istediğimiz barış mücadelesine devam edeceğiz. Türkiye’nin her yerinden gelen alilelerle biliyoruz ki, biz adalet istemeden gelmeyecek. Dernek olarak gelen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

“Bu katliam AKP-IŞİD bağını ortaya koymaktadır”

Davaya dair 10 Ekim Davası avukat komisyonu adına açıklamada bulunan Avukat Tugay Bek özetle şunları söyledi:

Bugün celse arasında yakalanan sanık Hatice Akaltın’ın ifadesi, müştekilerin ve ailelerin beyanları alınacak. Bütün IŞİD dosyalarında olduğu gibi bu dava gizlilik sürecinde yürütüldü.

Bir grup tetikçi katil yargılansın diye bu dava önümüze konulmuş olabilir. Katillerin olabilecek en fazla cezayı alması için çaba sarf ediyoruz. Hepimiz bu katliamın AKP-IŞİD bağını ortaya koyan, siyasi bir cinayet olduğunu biliyoruz. Antep’te devletin yaptıkları ortada. Diyarbakır, Suruç, 10 Ekim katliamları ayni şebeke tarafından yapılıyor ve devlet buna izin veriyor. Geçen celseden bu yana ortaya serilen deliller bile yeterlidir.

Siyasi güç odakları daha net ortaya çıkarılacak. Hrant Dink’i katleden tetikçilerin arkasındaki devlet güçleri 10 yıl sonra ortaya çıktıysa, bu davada da siyasi sorumlular ortaya çıkacaktır. Bu salonlarda yargılanacaklar. Ailelerin ve kamuoyunun davayı takibi bu yüzden önemli.

Davadan dakika dakika gelişmeler:

17.30: Mağdur-müşteki beyanları tamamlandı. Duruşma yarın (3 Mayıs) 10.00’da devam edecek.

17.00: Verilen aranın ardından duruşma mağdur-müştekilerin beyanları ile devam ediyor.

15.45: Duruşmaya 1 saat ara verildi.

15.05: Müştekilerden Taner Şimşek, Özgür Atabey Acun, Önder Atabay,Hale Acer ayrı ayrı beyanda bulundu ve şikayetçi olduklarını dile getirdiler.

14.55: Katliamda hayatını kaybeden Av. Uygar Coşgun’un annesi Nuray Coşgun beyanda bulunuyor.

Nuray Coşgun: Biz oğlumuza Uygar adını verirken, çağdaş, uygar bir bir birey olmasını dilemiştik. O da öyle oldu, çevresinde çok sevilir sayılırdı.  O gün umutla gece yarısına hastane hastane oğlumu aradık. Ama maalesef o acı haberi aldık. Kalbin paramparça, ciğerinde bir kor ateş… Benim oğlum avukatlık yaptı, onu bir gün olsun izleyemedim duruşmada. Bugün burada bizim avukatlığımızı yapan tüm avukatlar benim canım çocuğum, uygarım. Uygar’ı görüyorum onlara baktıkça.

Benim oğlum 100 güzel insanla birlikte hayata gözlerini yumdu. Ben bir anneyim. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Biz çocuklarımızı sevgi dolu yetiştirdik. Onlar bizim çocuklarımızı gelecek hayalini çaldılar. Mehtap ile hayallerini çaldılar. Güzeller güzeli torunum Sarp’ın hayallerini çaldılar.

Biz bundan sonra mutlu olmak istesekte olamıyoruz. Etrafımıza gülücükler saçıyoruz ama içimizdeki ateş hiçbir zaman sönmeyecek…

Ben bu katliamda hayatını kaybeden 100 insan ve oğlum Uygar için adalet, adalet, adalet diyorum.

Sorumluluğu bulunan herkesten şikayetçiyim.

14.14: Müştekilerden Özdemir Altun, Nimet Fahri Karasu, Gülderen Ertaş, Ruşen Topal Ferdane Sibel Erduman, İsa Özgen, Gülistan Özgen, Gülcan Karakafa ve Selçuk Kalaycıoğlu  ayrı ayrı beyanda bulundu ve şikayetçi olduklarını dile getirdiler.

14.12: Müştekilerden Ali Hıdır Tekin beyanda bulunuyor.

Ali Hıdır Tekin: Sendikam olan ESM’nin çağrısı ile oradaydık. Bu katliamı gerçekleştiren tüm sorumlulardan şikayetçiyim. Bize gaz atan polislerden şikayetçiyim.

14.11: Müştekilerden Haşim Alçın ve Emel Emre beyanda bulundu şikayetçi olduğunu dile getirdi.

14.10: Müştekilerden Sultan Kıvrak beyanda bulunuyor.

Sultan Kıvrak: ben artık 1.5 senedir düşünüyorum, biz ne yaptık ne ettik. Benim eşimin ne suçu vardı ben bilmiyorum. Vücudundan 40 tane mermi çıktı, benim eşim bu 40 mermiyi yiyecek ne yaptı. Benim hayallerimi yıktılar. Benim evimi ailemi parçaladılar. Ben her gün düşünüyorum ne yaptı benim eşim. Eşimin tırnağına taş gelse benim içim acırdı. Hergün garın önünden geçiyorum içim acıyor. Ben suçu olan herkesten şikayetçiyim. Sözün bittiği yerdeyim. İnanın konuşacak durumda değilim.

11.55: Duruşmaya 13.30’a kadar ara verildi. Aranın ardından mağdur-müştekiler beyanda bulunacak.

11.53: Mahkeme başkanı sanık Hatice Akaltın’ın müdafiisine söz verdi. Akaltın müdafii “sanık Metin Akaltın yanımdan geçerken bana -sen savunma daha iyi- dedi” olayın gerçek olduğunu ifade etti.

11.45: 10 Davası avukat komisyonundan Av. Özcan Karakoç söz aldı:

Metin Akaltın eşine müdahale etmiştir. Sanık baskı altındadır. Biz bu sanığın sorgu çerçevesinde ortaya çıktığı üzere masum bir eş değil, suçun işlenmesinde bizzat aktif olarak yer alan bir eş olduğunu gördük. Eşi Metin Akaltın’da sanığı susturmaya çalıştı. Mahkemenizce sanık Hatice dışındaki sanıkların dışarı çıkarılmasına karar verildi. Bunun üzerine sanıklar çıkarken eşine müdahale etmeye çalıştı. Jandarma sanık Hatice’yi korumaya aldı. Bu seferde sanık Metin Akaltın sanık avukatına “sen savunma daha iyi” diyerek sanık Hatice’nin avukatını tehdit etti.

11.15: Sanık Hatice Akaltın dışındaki tüm sanıklar duruşma salonunun dışına çıkarıldı. Sanık Akaltın’a mağdur-müşteki avukatları sanığın “cevap vermek istemiyorum” diye yanıt verdiği soruları tekrar soruyor. Sanık tüm soruları yanıtlıyor.

11.11: Mahkeme daha önce aynı talebi reddetmişti. Sanık avukatı da talep edince mahkeme bu sefer talebin kabulüne karar verdi.

11.10: Bunun üzerine mahkeme başkanı sanık Hatice Akaltın’a sordu. Akaltın ” şu durumda rahat değilim” dedi.

11.09: Sanık Hatice Akaltın’ın müdafiisi tekrar söz alarak  “Müvekkillim cevap vermekten imtina ediyor, baskı altında, tek başına ifade vermesini, diğer sanıkların duruşma salonu dışına çıkarılmasını talep ediyoruz.” dedi.

11.07: Sanık Hatice Akaltın sıkıştığı yerde biz avukatların sorularına “cevap yok” diyerek yanıt veriyor.

11.05: Sanık müdafisinin beyanlarından sonra avukatlar sanık Hatice Akaltın’a sorularını sormaya devam ediyor. Sanık sorulara cevap vermeye başladı.

11.00: Sanık Hatice Akaltın’ın müdafisi söz aldı: “Ben Hatice’nin masum olduğunu düşünerek avukatlığını üstlendim, Antep’ten geldim. Müvekkilime tüm sorulara cevap vermesini söylemek için söz aldı. Aksi halde istifa edeceğim.

10.55: Müşteki-mağdur avukatları, çapraz sorgunun devam etmesi için diğer sanıkların çıkarılmasını talep etti. Mahkeme heyeti talebi reddetti. Bu esnada Mehmeddin Baraç “müşteki avukatları yalan beyanda bulunuyor” dedi.Bunun üzerine duruşma salonunda sanık Mehmeddin Baraç’a tepki gösterildi. Ailelerin sakinleştirilmesinin ardından duruşma devam ediyor.

10.50: Firari sanık Metin Akaltın’ın eşi Hatice Akaltın duruşma arasında yakalanmış ve tutuklanmıştı.Sanık Hatice Akaltın’ın çapraz sorgusu başladı. Av. Eylem Sarıoğlu sanık Hatice’ye sorularını sorup sanığın cevapladığı esnada, Metin Akaltın “sorulara cevap vermek zorunda değilsin” dedi. Daha önce soruları tek tek cevaplayan Hatice Akaltın eşinin uyarısının ardından sorulan sorulara cevap vermeyeceğini açıkladıDaha önceki duruşmalarda da sanıklar ortak tavır gösterip, avukatların sorularına cevap vermemişti.

Gelişmeleri aktaracağız…

10 Ekim Katliamı Davası’nın ikinci grup duruşmalarını gün gün okumak için:

10 Ekim Davası’nın ikinci grup duruşmasında 5. gün:katılma taleplerinin kabulüne, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına

10 Ekim Davası’nın ikinci grup duruşmalarında 4. gün: aileler yargılamaya devam ediyor

10 Ekim Davası’nın ikinci grup duruşmalarında 3. gün: ailelerin ortak talebi kamu görevlileri yargılansın

10 Ekim Davası’nın ikinci grup duruşmalarında 2. gün: 16 ay sonra ilk defa aileler söz aldı

10 Ekim Davası’nın ikinci duruşmalarında 1. gün: IŞİD’li Halil İbrahim Durgun’un eşi tutuklandı

10 Ekim Katliamı Davası’nın birinci grup duruşmalarını gün gün okumak için:

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 5. gün: tutuklu sanıkların tamamının tutukluluk hallerinin devamına karar verildi

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 4. gün: tutuksuz sanık Suphi Alpfidan tutuklandı

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 3. gün: Sanık Hacı Ali Durmaz: Suriye’ye ailecek gitmemizin sebebi IŞİD’e katılmaktı

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 2. gün Sanık Yakup Şahin: Polisler “iyi güzel iş olmuş ama bir iki çocuk öldü” diyerek benimle selfie çektirdi

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 1. gün Avukatlar: Ölen her arkadaşımız için 100 kez söz veriyoruz hesap soracağız