10 Ekim Davası’nda ikinci duruşma grubu başlıyor: Aileler ve yaralılar hesap soracak

10 Ekim Ankara Katliamı Davası 6 Şubat’ta görülmeye devam edecek. İlk duruşmada sanıkların ifadeleri ve tavırları, devletin katliamdaki sorumluluğunu ortaya çıkardı. Aile avukatları sorumlu kamu görevlilerine ilişkin raporun mahkemeye sunulmasını istedi. “Katilleri yargılamaya asıl şimdi başlıyoruz” diyen avukatlar, aileler ve yaralılar; emekten, demokrasiden ve barıştan yana olan herkesi davaya sahip çıkmaya çağırıyor

10 Ekim Ankara Katliamı’nın üzerinden adalet mücadelesiyle süren bir 15 ay geçti. Aylarca katliama dair soruşturmayı tamamlayamayan “adalet”, ailelerin ve avukatların katliamdan sorumlu kamu görevlilerinin yargılanması için yaptıkları suç duyurusunu jet hızıyla reddetti.

Katliamdan 9 ay sonra ancak hazırlanabilen iddianamede ise katliamın sorumluları ve bağlantılarına dair hiçbir şey yer almadı. Böyle bir iddianameyle 7 Kasım 2016’da başlayan 10 Ekim Katliamı Davası; ailelerin, yaralıların öfkesine ve direncine, avukatların gerçek bağlantıları çıkarmaya yönelik çabasına ve katillerin her şeyi nasıl kolaylıkla yaptığına sahne oldu.

İktidar ülkeyi IŞİD’in hücre evine çevirmiş, iddianamede yok!

Ülkenin dört bir yanından gelenlerin Ankara Adliyesi önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla başlayan duruşmanın ilk günü, 10 Ekim Davası avukatlarının dört parçada sunum yapmasıyla sürdü. Avukatlar, iddianamenin eksiklerini beyan ederek; katliamdan sonra ilk yardım sırasında gaz atan polislerin, güvenlik önlemi almayan valiliğin, ülkenin IŞİD için hücre evine dönüşmesine sebep olan iktidarın sorumluluğunun iddianamede görülmediğini ayrıntılı olarak anlattı.

Katillere devlet güvencesi: “Savcı da bizden, hakim de”

5 gün süren duruşmanın diğer celselerinde ise aileler ve yaralılar; katliamın tek sorumlusu olarak yargılanan IŞİD’lilerin beyanlarını dinledi. Salondan “Katiller” diye bağırmaktan kendini alamayanlar oldu; “Bunlar değil, asıl sorumlular yargılanmalı” diyerek duruma itiraz edenler de.

Sanıkların ifadesi ise gerçekleri gözler önüne seriyordu. Sanık Yakup Şahin, TEM amirinin kendisine “Korkma ceza almazsın savcı da hakim de bizden” dediğini anlattı. Bütün sanıklar gibi her şeyi kabul ettiği ilk ifadesini inkar eden Şahin, işkenceyle ifade verdiğini, ifadesini polisle birlikte uydurduğunu söyledi. Yetmedi, devletin dilini kullanarak suçtan sıyrılmayı da denedi: “Koca cumhurbaşkanı bile ‘Allah affetsin, kandırıldık’ diyorsa ben de ‘Halil İbrahim Durgun beni kandırdı’ derim.”

Katiller çok suret değiştirmiş: AKP, İHH, HÜDA-PAR, IŞİD

IŞİD’in Türkiye’deki eylemlerinin sorumlusu olan ve “Antep Emiri” denilen Yunus Durmaz’ın kardeşi sanık Hacı Ali Durmaz, ailecek IŞİD’e katıldıklarını anlattı ve ekledi: “Daha önce de El Nusra üyesiydim.” Duruşmalar boyunca gerici, cihatçı örgütlerin isimleri havada uçuştu: IŞİD, El Nusra, El Kaide, Hüda-Par, İHH, Genç Muvahhidler, Vahdet Vakfı, Medeniyetler Derneği, Müslüman Gençler Derneği, Muhafazakar Gençlik Derneği, Akabe Derneği. Bir de “Ben AKP üyesiyim” diyen sanık Mehmettin Baraç…

“Kim Suriye’ye gidiyor, devlet iyi biliyor”

Sanıkların birçoğu daha önce El Kaide üyeliğinden yargılanmış çıktı. Hepsi Suriye’ye ne kadar kolay girip çıktıklarını anlattı. Sanık Yakup Şahin, “Devlet Suriye’ye kimin gittiğini çok iyi biliyor” dedi. Sanık Hacı Ali Durmaz, “Suriye’den Türkiye’ye geçiş eskiden daha kolaydı şimdi biraz daha zorlaştırıldı” dedi. İHH sayesinde yasal olmayan yollardan Suriye’ye geçtiğini anlatan sanık Nihat Ürkmez ise konuşmasının başında, “Ben Suriye’ye gitsem devletin istihbaratının bilgisi olurdu” dedi.

Aile avukatları sordu; avukatından militanına örgütsel tavır çıktı

Bir yanda IŞİD savunusu yapan, yaralıları ve aileleri tehdit eden sanık avukatı Orhan Şahin varken, bir yanda da katliamın bağlantılarını ortaya çıkarmak için emek veren 10 Ekim Davası Avukat Komisyonu vardı. Avukatların soruları karşısında açık vermeye başlayan sanıklar, ilk ifadelerden sonra ortak tavır göstererek avukatların sorularına “Cevap vermek istemiyorum” yanıtını verdi.

Sanık avukatı Orhan Şahin’in, oğlunu kaybeden bir babaya “Sen provokatörsün” demesi üzerine salon karışmıştı

İlk duruşmada 2 tutuklama

İlk duruşmada ifade veren tutuksuz sanıklar Suphi Alpfidan ve Yakup Yıldırım tutuklandı. 11 Kasım günü sonlanan birinci duruşmada mahkeme, avukatların taleplerini kabul etti. Daha önce haklarında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilen kamu görevlileri hakkında hazırlanan mülkiye müfettişleri raporunun mahkemeye sunulması talebi ise karara bağlanmadı.

6 Şubat’ta davamız devam ediyor

6 Şubat’ta ikinci duruşması başlayacak 10 Ekim Ankara Katliamı Davası’nda eksik sanıkların ifadesi alındıktan sonra söz katliamın mağdurlarında; ailelerde ve yaralılarda olacak. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB de herkesi davaya sahip çıkmaya, 6 Şubat Pazartesi günü saat 10.00’da Ankara Adliyesi’nde olmaya çağırıyor.

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 5. gün: tutuklu sanıkların tamamının tutukluluk hallerinin devamına karar verildi

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 4. gün: tutuksuz sanık Suphi Alpfidan tutuklandı

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 3. gün: Sanık Hacı Ali Durmaz: Suriye’ye ailecek gitmemizin sebebi IŞİD’e katılmaktı

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 2. gün Sanık Yakup Şahin: Polisler “iyi güzel iş olmuş ama bir iki çocuk öldü” diyerek benimle selfie çektirdi

#10EkimKatliamıDavası ‘nda 1. gün Avukatlar: Ölen her arkadaşımız için 100 kez söz veriyoruz hesap soracağız!

 

toplumsalhukuk, Sendika.Org