10 Ekim davası avukatlarından Tugay Bek gözaltına alındı

Adana Barosu Cezaevi Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek evine yapılan polis baskının ardından gözaltına alındı. 10 Ekim Davası Avukat Komisyonu, Bek’in derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti

İnsan hakları savunuculuğu ve toplumsal dava avukatlığı yapan Adana Barosu Cezaevi Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek’in evine bu sabaha karşı Adana TEM şube polisleri tarafından baskın yapıldı. Tugay Bek gözaltına alındı.

Avukat Tugay Bek’in “Silahlı terör örgütü üyesi olma” iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Evde yapılan aramada Bek’in cep telefonuna el konuldu. Avukat Bek gözaltı işlemleri için Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Avukat Bek, aynı zamanda ilk duruşması 7 Kasım’da görülen 10 Ekim Katliamı’nın davasında da hayatını kaybedenlerin yakınlarının müdafiliğini üstleniyordu. Bek’in evinde yapılan aramada 10 Ekim Katliamı davası ile ilgili notlarına da polisler tarafından el konuldu.

10 Ekim Davası Avukat Komisyonu Avukat Bek’in gözaltına alınması üzerine yayınladığı açıklamada Bek’in 10 Ekim Katliamı ile kamu görevlileri arasındaki bağlantıları ortaya koyan notlarına el konulduğunu belirtti. Yapılan gözaltının dava ile ilgili önemli ilişkilerin ortaya çıkarılmasının engellenmek istenmesiyle bağlantılı olduğunu belirtildiği açıklamada Bek’in derhal serbest bırakılması, el konulan dosyaların ve notların iade edilmesi gerektiği vurgulandı.

toplumsalhukuk